NCBJ w Świerku tylko dla Polaków

13-latka z Torunia raczej nie będzie dobrze wspominać wycieczki do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Pracownicy nie chcieli jej wpuścić ze względu na "niepolsko brzmiące nazwisko" – podaje MSN.com/pl .

 

NCBJ tłumaczy, że zawiniły procedury – podaje portal.


Sprawę opisała w interpelacji do ministra energii posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. 


Z pisma wynika, że we wtorek ok. godz. 10.00 wycieczka 60 uczniów z Torunia przyjechała do NCBJ w Świerku. Na miejscu miało dojść do przykrej sytuacji. "Podczas wpuszczania dzieci na teren obiektu, jedna z uczennic, trzynastoletnia dziewczynka będąca córką obywateli polskich narodowości ukraińskiej, została publicznie wywołana z imienia i nazwiska" - napisała posłanka.


Jak twierdzi Scheuring-Wielgus, pracownicy Centrum na początku zakwestionowali jej prawo do wejścia do obiektu. Mieli powiedzieć, że ma "imię i nazwisko brzmiące nie tak, jak u większości Polaków" – czytamy w informacji. 


Pracownicy NCBJ chcieli, by 13-latka udowodniła polskie obywatelstwo. Nie mogli ich przekonać nauczyciele, nie brali pod uwagę również legitymacji szkolnej, w której podane jest miejsce urodzenia – czytamy na portalu.


Co ważne, nauczyciel, który organizował wycieczkę, miał wcześniej uzyskać informację z Centrum, że legitymacja jest wystarczającym dokumentem. Dziewczynkę wpuszczono dopiero, gdy dzięki jej mamie udało się pokazać zdjęcie paszportu - podaje MSN.com/pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: MSN.com/pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.