Negatywne skutki deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości

Zarządca wykonuje bardzo ważną funkcję w gospodarowaniu i użytkowaniu lokalami, budynkami mieszkalnymi i komercyjnymi. Do tego jest niezbędna wiedza prawna, ekonomiczna, techniczna czy umiejętności interpersonalne – deregulacja tego nie gwarantuje.


logo_pfszn_796

 

Rynek nieruchomości to rynek inwestycji długoterminowych, w który jest zaangażowany ogromny kapitał finansowy. „Uwolnienie zawodu” niewątpliwie wpłynęło na rozregulowanie tego rynku. Zawierane umowy o zarządzanie nieruchomością wspólną dotyczą majątku o ogromnej wartości. Celem nadrzędnym profesjonalnej usługi jest ochrona własności i praw konsumenta. Taką ochronę powinny gwarantować staranne regulacje prawne oraz wysoka jakość świadczonych usług. W zarządzaniu jest wymagana olbrzymia wiedza interdyscyplinarna z wielu dziedzin. Zarządca wykonuje bardzo ważną funkcję w gospodarowaniu i użytkowaniu lokalami, budynkami mieszkalnymi i komercyjnymi. Do tego jest niezbędna wiedza prawna, ekonomiczna, techniczna czy umiejętności interpersonalne.


Deregulacja zawodu spowodowała, że zarządzaniem zajmują się osoby nie posiadające wymaganej szerokiej wiedzy w tym zakresie. Zarządzanie nieruchomością to nie wymiana żarówek albo spisywanie liczników, zarządzanie to koordynowanie pracy wielu ludzi i firm oraz współpraca z instytucjami i urzędami na różnych płaszczyznach. Nowy przedsiębiorca, który rozpocznie w tej dziedzinie swoją działalność nie podoła wykonaniu wszystkich prac zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zgodnie z etyką zawodową. Zarządca winien zatem koniecznie uzupełniać swoją wiedzę w obszarach zdarzeń i operacji gospodarczych pod kątem finansowym, prawnym czy podatkowym. Dziś już wiemy, patrząc na olbrzymią rotację pracowników w firmach zarządzających, że deregulacja spowodowała, iż wiedza, odpowiednie profilowe wykształcenie jak również konieczność stałego doskonalenia jest najistotniejszym czynnikiem profesjonalnego zarządzania. Likwidacja licencji zarządcy była tylko i wyłącznie socjotechnicznym zabiegiem.


Pierwotnym echem deregulacji zapewne zauważalny był przyrost firm i spadek cen w sektorze zarządzania nieruchomościami. W perspektywie długoterminowej jednak okazało się, że ten przedsiębiorca, który dziś proponuje wykonanie usługi za symboliczną „złotówkę”, jutro ogłosi upadłość i nie będzie do kogo zwrócić się z roszczeniem o naprawienie szkody. Obecnie po zmianach ustawowych powstają bardzo duże nadużycia finansowe, widoczna jest również zwiększona liczba postępowań pod względem nieprawidłowości realizowanych zadań w zakresie gospodarki finansowej, błędów budowlanych wynikających z niewystarczającej wiedzy technicznej, ekonomicznej, budowlanej i prawnej. Rynek nieruchomości z punktu widzenia europejskich doświadczeń ma poważny wpływ na sytuację ekonomiczną wielu krajów. Bezpieczeństwo konsumentów i bezpieczeństwo tego rynku jest dźwignią nowych inwestycji, a zarządzanie tym rynkiem jest ściśle powiązane z jego dalszym dynamicznym rozwojem. Ponadto wejście na rynek ludzi bez przygotowania zawodowego spowodował chaos powodujący spadek poziomu usług skutkujący utratą zaufania przedsiębiorców, inwestorów i społeczeństwa, ich odpływ i zwiększenie bezrobocia, a także zwiększenie ryzyka na rynku ubezpieczeniowym, a co za tym idzie zmniejszenie bezpieczeństwa na rynku nieruchomości. Efektem jest wyhamowanie wielu inwestorów.


Według danych gromadzonych przez stowarzyszenia i organizacje związane z nieruchomościami zauważalny jest jedynie wpływ na wzrost konkurencyjności w samym środowisku zarządców. Efektem jest obniżenie cen usług ale jednocześnie jakości na skutek zatrudniania przez nich niewykwalifikowanych pracowników. O deregulacji zawodu krytycznie wyrażają się nie sami zarządcy nieruchomości, ale przede wszystkim właściciele nieruchomości, którzy są bezpośrednio zainteresowani wysokim poziomem usług. Dla klientów cały czas ważna jest licencja, którą trzeba było uzyskać przed deregulacją. Oczywiście klienci patrzą też na cenę, doświadczenie, renomę czy wizerunek firmy, z którą współpracują, ale licencja jest jednym z najważniejszych czynników. W praktyce uwolnienie zawodu doprowadziło zatem do sytuacji, że nowym zarządcom, którzy wchodzą na rynek i nie mogą już zdobyć licencji, trudniej jest znaleźć klientów. Aby ratować rynek zrzeszeni zarządcy w różnych organizacjach zintensyfikowali swoje działania, opracowując i wdrażając programy specjalistycznych kursów i praktyk zawodowych, których ukończenie zapewnia dobry start dla osób wchodzących na rynek zarządzania nieruchomościami. Nadawane kompetencje zawodowe zarządcy nieruchomości wraz z ich wprowadzeniem do rejestru CERTO zdobywają coraz większe uznanie w środowisku i pośród klientów. Jest to działanie wychodzące naprzeciw postępującej degradacji zawodu zarządcy. Pomimo, iż zmniejszyła się drastycznie liczba ośrodków akademickich prowadzących studia wyższe kierunkowe czy też podyplomowe dzięki Stowarzyszeniom i Federacjom ten rynek ma stałych licencjonowanych zarządców i profesjonalistów posiadających odpowiedni poziom wykształcenia. Zarządcy wymieniają między sobą doświadczenia i szkolą się w różnych dziedzinach niezbędnych do właściwego, zgodnego z prawem działania.


Skandaliczny temat zastępczy związany z wyimaginowanym tworzeniem nowych miejsc pracy odwrócił uwagę od prawdziwego problemu, jakim jest katastrofalny stan polskiego budownictwa. Brak podstawowej wiedzy doprowadza w wielu przypadkach do sytuacji, w której stan techniczny nieruchomości ulega coraz większej degradacji, a nawet do katastrof budowlanych. Wynika to z rażącego niedbalstwa i braku profesjonalnego podejścia. Marginalizowanie nabytej wiedzy popartej wieloletnim doświadczeniem i praktyką, którą posiadają licencjonowani zarządcy nieruchomości jest bezpodstawne, dlatego wymagana jest rekonstrukcja oraz powrót przepisów sprzed deregulacji. Tego również oczekują właściciele nieruchomości, dla których liczą się wysokie standardy i kompetencje.

 

Jarosław Szymczak

 

Jarosław Szymczak - absolwent Politechniki Poznańskiej, ukończył również studia podyplomowe w zakresie finansów w przedsiębiorstwie i zarządzania firmą, posiada dyplom dla kandydatów do rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa, licencjonowany zarządca nieruchomości z wieloletnią praktyką zawodową, współwłaściciel w GoodHome Zarządzanie Nieruchomościami Spółka z o.o. w Poznaniu, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości w Poznaniu.

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
88%
12%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.