Nie dla wszystkich twórców ulga

Ulga dla zarabiających na prawach autorskich będzie wyższa. Nie wszyscy twórcy z niej jednak skorzystają – informuje Rp.pl.

 

Portal przekazuje dwie wiadomości dla twórców. Dobrą – od nowego roku wzrośnie limit preferencyjnych 50-proc. kosztów. Złą – ulgę straci wiele osób, które teraz z niej korzystają. Tak wynika z uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o PIT.


Przypomniano, że odliczenie od przychodu 50-proc. kosztów daje spore korzyści, twórca ma bowiem mniejszy dochód, płaci niższy podatek i w efekcie dostaje więcej na rękę

– Do ulgi mają prawo ci, którzy zrobią coś twórczego i niepowtarzalnego. I przeniosą prawa autorskie – tłumaczył Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii PBC.

– Z tego przywileju korzysta wiele zawodów. Nie tylko muzycy, malarze, pisarze czy filmowcy. Także marketingowcy, projektanci, szkoleniowcy, tłumacze czy piszący opinie prawne bądź ekonomiczne konsultanci. Wygląda na to, że ta druga grupa straci ulgę – powiedziała Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax.

 

Skąd ta zmiana? W czasie prac nad nowelizacją ustawy o PIT w sejmowej Komisji Finansów Publicznych wprowadzono poprawkę, która, jak mówił jej autor poseł Lech Sprawka, „uściśla możliwość korzystania z 50-proc. kosztów oraz eliminuje nadużycia".

– W efekcie od przyszłego roku z 50-proc. kosztów będą korzystać tylko wymienieni w ustawie o PIT twórcy zajmujący się określonym rodzajem działalności. Między innymi architekci, pisarze, plastycy, muzycy, dziennikarze, niektórzy naukowcy, aktorzy, reżyserzy czy osoby zajmujące się pracami badawczo-rozwojowymi – powiedział Przemek Karwacki, doradca podatkowy, starszy menedżer w EY.

– Zawężenie kręgu twórców korzystających z ulgi w zaproponowanej formie może prowadzić do wątpliwości interpretacyjnych. Przykładowo, w branży informatycznej z prawem do 50-proc. kosztów uzyskania przychodów mogą pozostać tylko programiści – dodał Przemek Karwacki.

– Ta zmiana jest potrzebna, aby ulga trafiała do właściwych adresatów – powiedział w czasie posiedzenia Komisji Finansów Publicznych wiceminister finansów Paweł Gruza.

 

Dla twórców, którzy trafili na uprzywilejowaną listę, ustawodawca ma jeszcze jeden prezent: zwiększenie limitu preferencyjnych kosztów. Obecnie wynoszą 42 764 zł rocznie (próg wprowadzony 1 stycznia 2013 r.), w przyszłym roku ma to być 85 528 zł. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom podatników wykonujących zawody twórcze – podkreślało Ministerstwo Finansów, uzasadniając podniesienie limitu.


Zgodnie z prawem autorskim utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. To bardzo szeroka definicja. Mieszczą się w niej zarówno klasyczne artystyczne dzieła, jak i bardziej użytkowe, np. opinie, strategie, prezentacje, regulaminy, procedury. Obecnie także przy ich tworzeniu, pod warunkiem odpowiedniego udokumentowania, przysługują preferencyjne 50-proc. koszty. W przyszłym roku ulga zostanie jednak zawężona do wyraźnie wskazanych zawodów. Wielu twórców straci podatkowy przywilej. Mimo że ustawodawca ma prawo wprowadzić takie ograniczenie, wydaje się ono niesprawiedliwe, ponieważ różnie traktuje osoby tworzące utwory – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej:Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Komentarze (1)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Maja
2017-11-24(14:11:56)
Jestem projektantką. Projektowania uczyłam się na Akademii Sztuk Pięknych. Dzieła designu wystawiane są w muzeach, twórców wzornictwa uważa się za artystów, a ich dzieła, za dzieła sztuki. Czuję się skrzywdzona i nie chodzi tu o finansowy aspekt. Nie jestem artystą? Nikt dotąd nie kwestionował tego, ani na zajęciach na Akademii, ani podczas licznych wystaw. Na przykładzie tej ustawy widzę jasno, że żeby jednym dać, innym trzeba zabrać. Teraz ja, która nie zarabiam nawet starego limitu, dołożę do tych, którzy będą zarabiać limit podwójny. Dziękuję bardzo za tę lekcję, nie będą już nigdy więcej taka naiwna i nie uwierzę w "piękne" obietnice.

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.