Niechęć do bonifikat przekształceniowych gruntów samorządowych

Za szybkie uregulowanie opłaty przekształceniowej za zamianę użytkowania wieczystego we własność mieszkańcy dostaną od samorządów bonifikatę. Miasta nie chcą jednak nagradzać szybszej spłaty gruntu pod garażem, choć Ministerstwo Inwestycji je do tego namawia – podaje portal Rp.pl.

 

Miasta nie chcą udzielać bonifikat w opłacie przekształceniowej, dotyczącej miejsc postojowych w garażu.  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uważa, że nie ma prawnych przeszkód, by poszły na rękę swoim mieszkańcom. Eksperci uważają, że na tym tle będzie dochodzić do sporów i to sądy rozstrzygną czy upust się należy – przewiduje Rp.pl.

 

W ostatnich tygodniach przed automatycznym przekształceniem użytkowania wieczystego we własność wiele miast podniosło opłaty za użytkowanie gruntu pod blokami, w tym za miejsca postojowe w garażach. Przykładowo, w warszawskiej dzielnicy Wilanów stawka wzrosła z 300 zł na 900 zł. Skąd zmiany w ostatniej chwili? Samorządy próbowały, w ramach możliwości, zabezpieczyć swoje finanse. Podstawa wyliczenia rocznej opłaty przekształceniowej ma być ostatnia roczna opłata za użytkowanie wieczyste – czytamy dalej.

 

Kto zdecyduje się zapłacić jednorazowo, skorzysta z bonifikaty. Dla gruntów Skarbu Państwa wyniosą one 60 proc. Na gruntach samorządowych sytuacja jest inna, gdyż gminy same ustalają wysokość bonifikat. W Warszawie wnoszą 98 proc. opłaty przekształceniowej (jeżeli zapłaci się jednorazowo), w Gdańsku 95 proc., w Krakowie i Lublinie – 60 proc. – przypomina portal.

 

Miasta nie są jednak skłonne udzielać bonifikat za miejsca postojowe w garażu. Niektóre samorządy rozważają przyznanie upustów dla części hal garażowych.

– Dla miejsc postojowych w garażu bonifikata przysługuje tylko, gdy jest ono przypisane do mieszkania jako pomieszczenie przynależne i znajduje się w lokalowej księdze wieczystej. Szansy na bonifikatę w ogóle nie mają osoby, których garaż w budynku posiada status odrębnego lokalu użytkowego – wyjaśnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ronald Dudziuk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

 

Związek Miast Polskich zapytał o upusty Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Otrzymał następującą odpowiedź: "Przepisy ustawy o przekształceniu z 20 lipca 2018 r. nie wykluczają, aby samorządy, określając w uchwałach warunki przyznawania bonifikat, przesądzały, że dotyczą one także opłaty przekształceniowej za udział w podziemnym garażu".

 

Takie rozumienie przepisów nie jest po myśli Związku, więc marek Wójcik ze Związku skwitował, że „sama interpretacja ministerstwa to za mało, by miasta zdecydowały się automatycznie udzielać upustów”. Przewiduje, że będzie dochodzić na tym tle do sporów i ostatecznie to Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy bonifikata dla miejsca postojowego przysługuje czy nie – podaje portal Rp.pl w informacji.   (jmk)

 

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.