NIK ujawnia kolejny bubel prawny

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę, że przepisy ustawy o elektromobilności pozwalające ustanawiać strefy czystego transportu są martwe i nie do wdrożenia. Zakazują one bowiem wjazdu do takich stref niemal wszystkim, nawet rowerzystom podaje Businessinsider.com.pl.

 

"Przepisy dotyczące czystych stref w centrach dużych miast - jeżeli je wprowadzić wprost, to ilość pojazdów, które spełniają wymogi jest tak mała, że w praktyce w ogóle wyeliminowalibyśmy transport, komunikację samochodową w centrach miast. A z drugiej strony przepisy ustawy nie zablokują importu samochodów używanych" - powiedział Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

 

Błąd w ustawie. Rowery w centrach miast - nie, stare diesle z Niemiec w kraju – tak.

 

Kwiatkowski ostrzegł, podaje Businessinsider.com.pl, że równocześnie do Polski mogłyby trafiać samochody z Niemiec z silnikami diesla, wycofywane tam z użytku, które nie spełniają parametrów czystości spalin.

 

NIK stwierdziła też, że w ustawie jest błąd, który zamknąłby wjazd do centrów miast nawet rowerzystom – czytamy w informacji.

 

"Analizy prawne wskazują, że w świetle powyższych uregulowań nawet rowerzyści nie będą uprawnieni do wjazdu do stref czystego transportu, chyba że taką możliwość dopuści rada gminy. Ale to wiązałoby się z obowiązkiem uiszczenia przez rowerzystów stosownej opłaty" - mówił Kwiatkowski. Według niego nie to było ideą przyjętych rozwiązań.  


Kwiatkowski poinformował, że NIK przesłała wnioski z raportu do premiera. Izba upomina się w nich o to, żeby przepisy prawa w Polsce nie były tak skonstruowane, aby zgodnie z nimi do centrów miast nikt nie mógł wjechać – podsumowuje portal.  (jmk).

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.