Nowe kary za brak OC

Od 1 stycznia wzrosły kary za brak obowiązkowej polisy OC. Zapominalscy mogą zapłacić nawet 6300 zł! Jednak prawdziwe tarapaty czekają na tych, którzy spowodują wypadek bez polisy OC - informuje Onet.pl. 

 

UFG właśnie poinformowało o wzroście kar za brak polisy OC. Właścicieli pojazdów osobowych przyłapani na braku polisy OC będą płacić w tym roku od 840 do nawet 4200 zł – w zależności jak długa będzie to przerwa. Podwyżki nikogo nie powinny dziwić, bo ich wysokość ustalana jest w relacji do minimalnego wynagrodzenia w Polsce – podaje portal


Zgodnie z przepisami podstawowa maksymalna kara dla posiadaczy samochodów osobowych wynosi dwukrotność pensji minimalnej. Grzywna dla właścicieli pojazdów ciężarowych sięga trzykrotnej wartości najmniejszego wynagrodzenia. W przypadku właścicieli motocykli i skuterów jest to nie więcej niż jego jedna trzecia.


Maksymalną karę zalicza się w przypadku, gdy przerwa pomiędzy polisami OC jest dłuższa niż 14 dni. Z kolei osoby, których pojazdy nie miały wykupionej polisy od 4 do 14 dni, płacą 50 proc. ustawowej kary. Na najmniejszy wymiar kary (20 proc.) mogą liczyć ci, których pojazdy miały przerwę w ubezpieczeniu OC maksymalnie do 3 dni.

Okres przerwy w ubezpieczniu OC

Auta osobowe

Pojazdy ciężarowe, autobusy i ciągniki samochodowe

Pozostałe pojazdy

brak OC powyżej 14 dni (100% stawki)

4 200 zł

6300 zł

700 zł

brak OC od 4 do 14 dni (50% stawki)

2100 zł

3150 zł

350 zł

brak OC do 3 dni (20% stawki)

840 zł

1 260 zł

140 zł

 

To jednak nie koniec konsekwencji braku ubezpieczenia OC. Znacznie poważniejsze kłopoty czekają tych, którzy spowodują wypadek bez polisy. W takiej sytuacji czeka ich zwrot odszkodowania za wypadek spowodowany pojazdem, tzw. regres ubezpieczeniowy, a w tym przypadku konsekwencje finansowe są znacznie poważniejsze – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Onet.pl

Tagi: OC,Kary,Kierowcy,
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.