Nowe zasady w podatkach od 2018

Kwota wolna od podatku wzrośnie od 1 stycznia 2018 r. Będzie teraz wynosiła 8 tys. zł.  Od stycznia zmienią się zasady dotyczące opodatkowania przychodów z najmu. Mają zostać podniesione limity ograniczające stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów przez twórców.

 

We wtorek obradował rząd. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało o podjętych decyzjach – czytamy w informacji Businessinsider.com.pl.

 

Gabinet Premiera RP przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów – podaje portal.

 

Rząd proponuje podwyższenie od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku – z 6,6 do 8 tys. zł. W takim przypadku kwota zmniejszająca podatek wyniesie 1 tys. 440 zł.

 

Dla dochodów od 8 do 13 tys. przewidziano utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku. Kwota wolna będzie stopniowo malała do 3091 zł, co pozwoli zmniejszyć podatek o 556,02 zł.

 

Ta sama zasada dotyczy dochodów, gdy podstawa opodatkowania wynosi od 85 tys. 528 zł do 127 tys. zł. Kwota zmniejszająca podatek będzie w tym wypadku maleć z poziomu 556,02 zł do zera przy dochodzie wynoszącym 127 tys. zł.

 

Natomiast kwota wolna od podatku nie zmieni się w przypadku osób zarabiających od 13 tys. zł do 85 tys. 528 zł. Podatnicy będą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł, czyli zmniejszą podatek o 556,02 zł. – wylicza Businessinsider.com.pl

 

W 2018 r. mają się także zmienić zasady opodatkowania najmu. Obecnie dochody z najmu i dzierżawy uzyskiwane przez osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą opodatkowane są według stawek 18 i 32 proc. Możliwe jest też skorzystanie z preferencyjnego sposobu rozliczania poprzez stosowanie zryczałtowanej stawki 8,5 proc.

 

W nowych regulacjach zaproponowano ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł. Przewidziano ponadto wprowadzenie stawki ryczałtu 12,5 proc. od nadwyżki przychodów z najmu (poza działalnością gospodarczą) ponad 100 tys. zł. – informuje portal.

 

Jak informuje CIR, rozwiązanie to ‘pozwoli ograniczyć stosowanie preferencyjnej stawki opodatkowania tylko do podatników, którzy takie przychody traktują jako dodatkowe źródło dochodów”. Limit ma też łącznie dotyczyć małżonków. Resort finansów podaje, że z zeznań PIT-28 za 2015 r. wynika, że średni deklarowany przychód z najmu wyniósł 18 240 zł.

 

Rząd chce podnieść o 100 proc. roczny limit 50-proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Ma on wynieść w 2018 r. 85 tys. 528 zł. CIR deklaruje, że „projekt wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom podatników wykonujących zawody twórcze” – podsumowuje Businessinsider.com.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
58%
42%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.