Nowe złoże gazu ruszy w 2019 roku

Wspólne przedsięwzięcie Orlenu i PGNiG-u zakończyło się sukcesem. W przyszłym roku na mapie Polski pojawi się kolejne złoże gazu ziemnego – informuje portal Money.pl.


 

Roczne zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny sięga około 15 mld m3. Mniej więcej jedna czwarta - od 4 do 4,5 mld m3 - pochodzi z wydobycia krajowego prowadzonego przez PGNiG. Od przyszłego roku do już eksploatowanych dołączy kolejne - nowo odkryte złoże Mirosław na terenie obszaru objętego koncesją Śrem-Jarocin w Wielkopolsce. Wydobycie w Wielkopolsce oraz okolicach Przemyśla ma pozwolić na przyspieszenie procesu dywersyfikacji źródeł błękitnego paliwa. Jak wcześniej pisano w money.pl, całkowite uniezależnienie się od dostaw z Rosji ma nastąpić w 2022 r.  PGNiG deklaruje, że tylko dzięki nowym złożom, krajowe wydobycie w 2019 r. wzrośnie o przynajmniej 7 proc. – czytamy w informacji

 

Poszukiwania w Wielkopolsce prowadziły wspólnie Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółka Orlen Upstream z grupy PKN Orlen.

- Obszar Wielkopolski należy do jednych z najbardziej perspektywicznych regionów Polski pod kątem poszukiwań złóż gazu ziemnego. Pozytywny wynik uzyskany w trakcie testu potwierdza, że założona przez nas strategia w obszarze wydobycia sprawdza się. Sukcesywnie zwiększamy bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski - poinformował w rozmowie z Money.pl  prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.


Zgodnie z deklaracji spółek nowe złoże pozwoli na wydobycie do 50 mln m3 gazu rocznie. Eksploatacja ma ruszyć na przełomie II i III kwartału 2019 roku – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.plOceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.