Nowoczesne rozwiązania systemowe w budownictwie

Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy stanęli przed wyzwaniem wykonania lekkich, ozdobnych elewacji z zachowaniem zasad sztuki budowlanej – BSP, z sukcesem, podejmuje wyzwanie! Rozmowa z Maciejem Chrzanowskim - współwłaścicielem, Członkiem Zarządu oraz Dyrektorem Handlowym w firmie BSP Bracket System Polska Sp. z o.o.

bsp_logo_jpg_1007_01

 

Panie Dyrektorze, firma BSP Bracket System Polska jest polskim przedsiębiorstwem specjalizującym się w systemach elewacyjnych. Proszę przybliżyć specyfikę Państwa działalności?    

 

Firma BSP Bracket System Polska już od dziesięciu lat specjalizuje się w elewacjach wentylowanych. Jest to odmiana elewacji lekko suchej, czyli montowanej tylko mechanicznie, niewymagającej klejenia izolacji czy kładzenia zapraw. Ten typ elewacji zrobił się bardzo popularny w ostatnich latach w Polsce. W  dużym uproszczeniu jest to system polegający na montowaniu płyt w pewnym  odsunięciu od ściany. W szczelinie montowana jest wełna oraz zostawione jest miejsce na wentylacje. Rozwiązanie to jest wykorzystywane w szerokim spektrum przestrzeni publicznej od ścian wieżowców po metro. Główną cechą elewacji wentylowanych, która podoba się inwestorom i architektom, jest możliwość wykorzystania prawie każdego płaskiego materiału. Do najbardziej popularnych należą płyty betonowe i ich pochodne, takie jak włókno-cement, płyty z laminatów HPL w jednym z tysiąca kolorów, w tym drewnopodobe, płyty kompozytowe, tafle emaliowanego szkła, płytki ceramiczne czy gresowe, drewno i kamień. W zasadzie nie ma takiego materiału, którego nie dało by się przy użyciu elewacji wentylowanej zamontować. W historii naszej firmy mierzyliśmy się chyba z każdym materiałem, łącznie z naciąganą folią, półprzezroczystym poliwęglanem, specjalnie rdzewioną blachą czy panelami fotowoltaicznymi.


Główną osią działalności firmy BSP jest produkowanie systemów podkonstrukcji elewacji wentylowanej w oparciu o własne rozwiązania technologiczne, wykonywanie pełnych projektów montażowych oraz doradztwo na etapie planowania i wykonawstwa elewacji. Wraz z coraz większą popularnością elewacji wentylowanych na Polskim rynku, pojawia się coraz więcej nieszablonowych pomysłów architektów, a co za tym idzie pytań i wątpliwości. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy stanęli przed wyzwaniem wykonania lekkich, ozdobnych elewacji z zachowaniem zasad sztuki budowlanej, wytycznymi wytrzymałościowymi i wytycznymi termicznymi, które dodatkowo z roku na rok są zaostrzane. W związku z coraz większym skomplikowaniem, ale i urodą tych elewacji, powstała konieczność konsultowania rozwiązań ze specjalistami, takimi jak nasza firma. Od samego powstania staraliśmy się tworzyć nowe rozwiązania, które dadzą większe możliwości oraz lepsze parametry. Nasz dział techniczny jest w stanienie sprostać prawie każdemu pomysłowi architekta i inwestora. Do pomocy mamy specjalistyczne programy do liczenia wytrzymałości i termiki proponowanych przez nas rozwiązań.

Wspomniał Pan, że działacie w oparciu o własne rozwiązania technologiczne. Jesteście zatem Państwo firmą innowacyjną. Jak wiele jest takich rozwiązań na rynku? 
 
Nasze rozwiązanie powstało z potrzeby. Na polskim rynku, przed powstaniem BSP, do elewacji wentylowanych dostępne były drogie zagraniczne systemy lub tzw. garażowe lokalne rozwiązania. Jeden z współwłaścicieli BSP, projektant elewacji,  miał już dość braku dostępu do rozwiązań systemowych. Stworzył więc własne. Wszystkie elementy były zaprojektowane specjalnie do elewacji wentylowanych z uwzględnieniem specyfiki polskiej filozofii montażu oraz potrzeb technicznych. Zaprezentował swój pomysł koledze, super handlowcowi i tak powstało BSP Bracket System Polska. Nasza firma od początku była nastawiona na innowacyjne rozwiązania. Umiemy słuchać potrzeb rynku. Mamy już kilkanaście różnych wyspecjalizowanych systemów podkonstrukcji do elewacji wentylowanych. Spora ich część jest opatentowana lub ich części są chronione jako wzory użytkowe. Na rynku powstały w ostatnim czasie inne firmy zajmujące się elewacjami wentylowanymi. Większość tworzy jedno lub dwa rozwiązania oparte na ogólnie dostępnych elementach. My opieramy się na systemach.

Wasze rozwiązania mają szerokie zastosowanie. Oprócz wieżowców i metra, jakie jeszcze?

Nasze rozwiązania mają prawie nieograniczone zastosowania. Jeśli dzisiaj nie możemy czegoś zawiesić na ścianie to za tydzień już będziemy mogli. Co roku wprowadzamy kilkanaście nowych produktów. Po to stworzyliśmy własny dział badań i rozwoju. Z tego co już zrobiliśmy jest kilka rzecz, którymi muszę się pochwalić. Wspominałem o wykorzystaniu elewacji wentylowanych w metrze. Na naszej podkonstrukcji wiszą różne rodzaje płyt w II linii Metra warszawskiego. Wykonaliśmy podkonstrukcję dla kilku tuneli drogowych i pieszych wykończonych płytami. Nawet dla  londyńskiej stacji kolejowej. Przez ostatnie kilka lat sprzedaliśmy podkonstrukcję na około 1 milion metrów kwadratowych elewacji. W większości to nowo budowane budynki mieszkalne, ale są i stare remontowane czy termomodernizowanie, biurowce i budynki użyteczności publicznej. W najbliższym czasie będziemy dostarczać niestandardowe konsole do elewacji szklanych dla wielu nowobudowanych wysokich budynków w Warszawie w tym dla Skyliner (195 m) czy J44 przy Rotundzie (94 m). Innymi ciekawymi projektami dla których dostarczaliśmy podkonstrukcje były obiekty w strefie aktywnej sejsmicznie, jak szkoła w Algierii i kilka budynków w Nowej Zelandii. Teraz wprowadzamy nowe systemy dla spółdzielni mieszkaniowych do termomodernizacji starszych budynków.

Rozwiązania elewacyjne, o których Pan wspomniał, dedykowane spółdzielniom mieszkaniowym są jednak kosztowne. Jakie są zatem argumenty do ich zastosowania?

Systemy elewacji wentylowanej dedykowane termomodernizacji wymagają początkowo większego nakładu finansowego, ale są opłacalne. W dłuższej perspektywie czasowej zainwestowane pieniądze zwrócą się w postaci różnych oszczędności oraz w mniej mierzalnych aspektach wygody mieszkania. Odsunięcie powierzchni wymrażanej przez wiatr i nagrzewanej od słońca od izolacji termicznej wpływa znacząco na poprawę termiki w zimę i trzymanie chłodu w lato. To są realne oszczędności na miesięcznych rachunkach. Elewacja wentylowana ma też dobre właściwości tłumiące niskie dźwięki, czyli przykładowo dźwięki ulicy. Kolejna sprawa to estetyka. Raczej niechętnie będziemy rozpatrywać zakup mieszkania w budynku pokrytym tynkiem, który zdążył pokryć się szarym lub zielonkawym nalotem. Elewacje wentylowane eliminują takie problemy.  Wykończenie budynku mieszkalnego elewacją wentylowaną znacząco podnosi jego standard, poprawia jakość i koszty jego użytkowania.

I na koniec pytanie: jak widzi Pan rozwój rynku systemów konstrukcyjnych w Polsce w najbliższych latach oraz jakie są jego główne bolączki?


Problem jest jeden, ale dość złożony. Tkwi w głowach Polaków. Przywykliśmy do kombinowania. Z jednej strony chcemy mieć dobre rozwiązania i na lata, a z drugiej strony tkwi w nas myśl „a może coś pokombinuje, żeby było trochę taniej”. Wywodzi się to z czasów kiedy wszystko było trudno dostępne, zwłaszcza w budownictwie. Robiło się ze słabych, nie do końca pasujących materiałów, a potem poprawiało za 5 lat. Wiadomo, prowizorki trwają najdłużej. To tkwi w nas głęboko i utrudnia pogodzenie się z myślą, że można raz a dobrze. Na szczęście to się zmienia. W dużym stopniu są to przepisy, nasze i unijne. Przepisy odnoszące się termiki, wytrzymałości i palności. Wymagania rosną, a więc technologia musi iść w górę. System „coś da się wykorzystać” powoli się kończy. W trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo oby jak najszybciej. Rynek elewacji wentylowanych będzie rósł systematycznie. Jest to sposób wykończenia ścian, która się podoba, a w dodatku ma wiele dodatkowych zalet wspomnianych wcześniej. Dodając do tego zaostrzające się przepisy oraz coraz odważniejsze projekty architektów, wychodzi nam że rynek profesjonalnej podkonstrukcji do elewacji wentylowanych będzie się poszerzał. Widzimy to już na przykładzie małych domków jednorodzinnych, czy spółdzielni mieszkaniowych. Kiedyś nie dopuszczali myśli o innej technologii niż tynkowany styropian. Od jakiegoś czasu dostarczamy coraz więcej rozwiązań właśnie dla tych odbiorców. Przyszłość profesjonalnych systemowych podkonstrukcji do elewacji wentylowanych zdecydowanie jawi się w jasnych barwach.

 

Rozmawiał Piotr Żołądkowski

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
92%
8%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.