Nowoczesne technologie dla szpitali

Firma INMED-Karczewscy od ponad  20 lat specjalizuje się w produkcji i montażu wyrobów medycznych i osprzętu medycznego. Dziś zajmuje ugruntowaną pozycję na rynku oraz opinię rzetelnego i wiarygodnego partnera dla sektora ochrony zdrowia. Wyróżnia ją kompleksowość oferty – od projektowania i produkcję, poprzez montaż, aż po dystrybucję oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. INMED w tym roku debiutuje w Programie Najwyższa Jakość Quality International.

 

 

Rozmowa z Tomaszem Czarneckim,

Prezesem Zarządu INMED-Karczewscy Sp. z o.o, Sp.k.

 

 

Skąd pomysł na działalność w dość trudnej i hermetycznej branży technologii medycznych?

 

Początek lat 90. ub. wieku był czasem, kiedy producenci wyrobów medycznych zaczęli  się borykać z licznymi problemami, nie nadążając za zmianami rynkowymi, zarówno w zakresie technik medycznych, jak i marketingu, czy efektywnego zarządzania i realizacji inwestycji. Państwo Karczewcy, dzisiejsi właściciele INMEDU, doświadczenie zdobywali w ówczesnych

lissaclassic_1_4608

Zakładach Techniki Medycznej, które jednak nie były w stanie realizować na odpowiednim poziomie zleceń napływających z placówek medycznych. Stąd też postanowili oni podjąć decyzję, że część zleceń spróbują zrealizować samodzielnie, na własny rachunek, rozpoczynając działalność w otwartej przez siebie firmie – Zakładzie Instalacyjnym. Nadal odbywało się to przy ścisłej współpracy z ZTM, skąd pozyskiwano poszczególne elementy instalacji medycznych i wyroby medyczne, jednak montaż odbywał się już poprzez nowy podmiot. W 1995 r. Zakład został przekształcony w przedsiębiorstwo INMED s.c. Nazwa INMED powstała z początków dwóch wyrazów: instalacje medyczne.

 

Firma jest klasycznym przykładem słynnych „garażowych” początków rodzinnego biznesu, wyrastającego z czasem na przedsiębiorstwo obecne na rynkach całego świata. Siedziba znajdowała się w mieszkaniu, a funkcję magazynu spełniał właśnie garaż. Do dziś pracują u nas pierwsze dwie zatrudnione osoby, a firma pozostaje w stu procentach polskim przedsiębiorstwem.

 

Foto: Lissa Classic

 

Dalszy rozwój firny przebiegał swoim rytmem, adekwatnie do możliwości realizacji zleceń, wśród których obok instalacji systemów rurociągów gazów medycznych i skrzynek zaworowo-informacyjnych dla gazów medycznych, systematycznie pojawiały się coraz bardziej skomplikowane technologicznie wyroby – głównie jednostki zasilania medycznego takie jak panele nadłóżkowe, mosty medyczne i kolumny sufitowe oraz sygnalizatory stanu gazów medycznych.

 

 

lissaclassic-lift-opis_834

Foto: LISSA Classic - Lift

 

No właśnie, jak dziś przedstawia się Państwa oferta?

 

Bez fałszywej skromności przyznam, że jest imponująca, bowiem w znacznej mierze stanowią ją specjalistyczne i skomplikowane urządzenia. Nadal wykonujemy instalacje gazów medycznych jako największy dostawca tych technologii w Polsce. Wytwarzamy też najszerszą w Polsce i jedną z największych w Europie, gamę jednostek zaopatrzenia medycznego, m.in. panele nadłóżkowe o zróżnicowanym designie, od najprostszych, chętnie stosowanych w placówkach publicznych, poprzez panele wykonywane z użyciem drewna i aluminium czy też innowacyjnego zastosowania w panelach nadłóżkowych takich materiałów jak CORIAN, miedź przeciwdrobnoustrojowa czy też szkło hartowane.  To nas wyróżnia, to jedyna tego typu oferta na rynku w Europie. Oferujemy jako jedyni zestawy dla dzieci posiadają wysuwane pełnowymiarowe łóżko dla rodzica, który może w nocy spać obok swojego dziecka a w dzień łózko chowa się do szafy – zachowując przy tym jej funkcjonalność. W Polsce to rozwiązanie nie jest jeszcze zbyt popularne, ale powoli znajdujemy nabywców i w naszym kraju. Oprócz szerokiej gamy paneli nadłóżkowych oferujemy kolumny i mosty zasilające, montowane na salach operacyjnych, intensywnego nadzoru oraz intensywnej terapii, ale też lampy operacyjne czy sygnalizatory stanu gazów medycznych. Ofertę uzupełniają liczne akcesoria i sprzęt wspomagający, jak węże, adaptery, szybkozłącza, osprzęt stanowiskowy, przepływomierze (dozowniki), ssaki medyczne.

 

lissaheavy_opis_600 

Bez inwestycji, nie ma rozwoju. Jak przedstawia się ten proces w INMEDZIE?

 

W 2011 r. przenieśliśmy się do nowej siedziby pod Wrocławiem na terenie strefy gospodarczej. Zainwestowaliśmy w budowę  siedziby i hal produkcyjno-magazynowych. To było raptem 7 lat temu i wówczas wydawało nam się, że nasza inwestycja składająca się z 2 tys. metrów kwadratowych przeznaczonych na produkcję oraz 600 metrów kwadratowych biurowca, będzie wystarczająca na wiele lat. Jednak zapotrzebowanie rynku jest tak duże, że aby jemu sprostać rozważamy decyzję o jak najszybszej rozbudowie. Niebawem zaczynamy rozmowy pozwalające nam uruchomić proces inwestycyjny jakim będzie powstanie nowej hali produkcyjno-magazynowej. Mimo obciążenia finansowego, jakie się z tym wiąże, cieszy nas to, bo inwestycje w produkcję i dystrybucję skutkują zwiększoną dynamiką rozwoju naszej firmy i umacnianiem jej pozycji na rynku.

Foto: LISSA heavy


Z tego też wynika kolejna decyzja. Trzy lata temu postanowiliśmy rozszerzyć naszą działalność zagraniczną. Utworzyliśmy Dział Eksportu, w którym pracę znaleźli doświadczeni fachowcy, mówiący biegle w kilku językach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji, bowiem na przestrzeni tych trzech lat z poziomu obrotu ok 1 proc. w eksporcie, w ubiegłym roku udział ten wyniósł aż 30 proc. i nadal rośnie. Nasze główne rynki zagraniczne, to Anglia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indonezja, Wietnam, Białoruś, Ukraina czy Kazachstan. Oczywiście nie spoczywamy na laurach i w dalszym ciągu pracujemy nad pozyskaniem nowych rynków zagranicznych dla naszych produktów.


lissaheavy-lift_opis_600 

Foto: LISSA - heavy - lift

 

Wróćmy jeszcze do Pastwa działalności. Ofertę produktową i wykonawczą uzupełnia serwis.

 

Jako wieloletni producent sprzętu medycznego, wyposażania szpitali oraz największy instalator systemów rurociągowych dla gazów medycznych w Polsce, zapewniamy odbiorcom naszych technologii pełną obsługę serwisową gwarancyjną i pogwarancyjną. Dokonujemy bieżących napraw sprzętu, okresowe przeglądy techniczne wpisywane do tzw. paszportu urządzenia, rozbudowujemy i modernizujemy sprzęt medyczny, zgodnie z zapotrzebowaniem placówek ochrony zdrowia, jak również dokonujemy usług montażu i demontażu urządzeń. Wszystkie naprawy oraz konserwacje wykonujemy w oparciu o oryginalne części zamienne, w celu zapewnienia najwyższej jakości oraz  bezpieczeństwa użytkowania wyrobów medycznych.

 

Skoro mowa o najwyższej jakości. W tym roku po raz pierwszy przystąpili Państwo do prestiżowego ogólnopolskiego Programu Najwyższa Jakość Quality International, ubiegając się o certyfikat i godło QI 2018. W oparciu  o jakie systemy zarządzania funkcjonuje INMED?

 

W 2005 r., zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej, jako pierwsza firma w kraju uzyskaliśmy certyfikat CE na wykonywane instalację gazów medycznych. Mamy oczywiście wdrożony , utrzymywany i certyfikowany System Zarządzania Jakością ISO 9001 oraz ISO 13485 dla producentów wyrobów medycznych, gdzie kładzie się duży nacisk na analizę ryzyka, eliminację zagrożeń wywoływanych przez sprzęt w obiektach służby zdrowia, zapewniając bezpieczeństwo pacjentów i personelu obsługującego.


logo_inmed_1876 

Rozmawiała Magdalena Tułecka

(oprac. JM)Oceń artykuł:
zobacz ranking »
66%
34%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.