Ostrów Mazowiecka zaprasza!

 

Ostrów Mazowiecka leży w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, na skrzyżowaniu ważnych międzynarodowych, krajowych i regionalnych szlaków komunikacyjnych. Liczy blisko 24 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 22 km kw. Położenie u zbiegu tras komunikacyjnych, od zarania dziejów  było  głównym  atutem w rozwoju gospodarczym i społecznym Ostrowi, który znacząco wzrośnie po wybudowaniu międzynarodowej trasy Via Baltica.

ostrow_maz_herb_375_01


Warunki, takie jak bliskość Warszawy i Białegostoku, lokalizacja przy międzynarodowej trasie S-8 - Via Baltica, korzystna struktura wiekowa mieszkańców, wysoka jakość środowiska naturalnego, aktywny i otwarty na inwestorów samorząd terytorialny - stwarzają korzystne perspektywy dla inwestowania na terenie miasta Ostrów Mazowiecka, w krótko  i długofalowych okresach.  

Atrakcyjność inwestycyjna Ostrowi Mazowieckiej oparta jest głównie na jej dogodnej lokalizacji względem dużych metropolii - Warszawy i Białegostoku. Po dokończeniu budowy drogi ekspresowej S8 z Wyszkowa do Ostrowi Mazowieckiej, podróż do Warszawy zajmie ok. 45 minut.


 
Przedsiębiorcza Ostrów Mazowiecka

 
 
W centrum miasta dominuje budownictwo wysokie. Poza ścisłym centrum oraz wokół całego miasta rozsiane są osiedla domów jednorodzinnych. Tereny przemysłowe zlokalizowane są w zachodniej stronie miasta, na samych jego obrzeżach.

W centrum znajdują się siedziby wszystkich głównych urzędów. Warto zwrócić uwagę na racjonalny układ przestrzenny miasta, znajdujący równowagę pomiędzy terenami zurbanizowanymi, zalesionymi oraz otwartymi.

 

Miasto jest siedzibą licznych przedsiębiorstw, między innymi Fabryk Mebli FORTE, Krüger, NP Pharma, Alpla, Schneider Polska, Rolstal Pawłowski, ZURAD, Producent Styropianu GENDERKA, Długpol oraz ponad 3 tys. zarejestrowanych średnich i małych podmiotów gospodarczych, a także wielu banków i instytucji ubezpieczeniowych. Prawdziwą potęgę stanowią firmy transportowe i spedycyjne (największa w skali kraju ilość pojazdów na jednego mieszkańca).

 

Przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy mogą liczyć na pomoc samorządu w zakresie zwolnień od podatku od nieruchomości.

 

Samo miasto jest również ważnym przedsiębiorcą i pracodawcą. Jest bowiem jedną z niewielu gmin, w której najważniejsze dla mieszkańców usługi (woda, ścieki, ciepło, komunikacja miejska, odbiór nieczystości 

z bezpłatną segregacją odpadów) są realizowane przez miejskie spółki (ZGK, ZEC, TBS), w których 100% udziałów należy do miejskiego samorządu. Dzięki temu ostrowianie mają na te usługi jedne z najniższych cen

w kraju. Dużą wagę przywiązuje się tutaj do ochrony środowiska. W trosce o nie wybudowano wysokowydajną oczyszczalnię ścieków oraz najnowocześniejszy w tej części kraju zakład segregacji odpadów, a także wdrożono program ich selektywnej zbiórki.

 

Władzom miasta zależy na budowaniu atmosfery zgodnej współpracy burmistrza, rady i administracji samorządowej, co       w perspektywie służyć ma przyciągnięciu kapitału, zwiększeniu ilości miejsc pracy oraz dochodów rodzin i ogólnej poprawie jakości życia, tak by Ostrów Mazowiecka stała się dobrym miastem na przyszłość. - Prowadzę konsultacje z przedstawicielami lokalnego biznesu w celu powołania ostrowskiego forum ekonomicznego i już dzisiaj mogę powiedzieć, że propozycja ta spotyka się z życzliwym przyjęciem i deklaracjami udziału i wsparcia - mówi burmistrz Jerzy Bauer. - Forum to projektowane jest jako płaszczyzna spotkania, współpracy i wymiany myśli pomiędzy środowiskami dużego i małego biznesu, samorządów lokalnych Ziemi Ostrowskiej i okolic, samorządu wojewódzkiego, instytucji rządowych i pozarządowych oraz środowisk naukowych. W kontekście szans rozwojowych niezwykle istotnym dokumentem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. - Mając tego świadomość wznowimy prace w tym zakresie - powiedział burmistrz.

 

ostrow_maz_ratusz_761_01

Ratusz w Ostrowi Mazowieckiej

 

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej


 
Miasto Ostrów Mazowiecka rozpoczęło przygotowania do stworzenia strategicznego dokumentu dla rozwoju gospodarki energetycznej miasta pod nazwą Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Ma on na celu wskazanie możliwości zrównoważonego rozwoju poprzez realizację inwestycji efektywnych energetycznie, a zarazem wysoce ekologicznych. Jego zapisy dotyczą zarówno obiektów oraz infrastruktury publicznej, przedsiębiorstw działających na terenie miasta, a także jego mieszkańców. Ponadto, jego przyjęcie ułatwi pozyskiwanie dodatkowych, preferencyjnych środków finansowych w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020.
 


4,5 mln zł na inwestycje drogowe w 2015 r.

 
 
W budżecie miasta na 2015 r. jednym z największych i najważniejszych punktów inwestycyjnych jest modernizacja infrastruktury drogowej, na którą przeznaczono 4,5 mln zł. Już w latach poprzednich na modernizację ulic przeznaczane były znaczne środki m.in. w 2012 r. ok. 4 mln zł. Duża ich część pochodziła jednak z dofinansowania, które miasto ma nadzieje pozyskać także na niektóre projekty w roku bieżącym. To oznacza, że ostateczną wysokość środków przeznaczonych na inwestycje drogowe poznamy dopiero z końcem roku.

 

Ponadto w zakresie budowy dróg wprowadzony został innowacyjny projekt konsultacji społecznych. Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej zaprasza mieszkańców miasta na spotkania, podczas których wysłuchuje ich opinii i sugestii. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 lutego 2015 r., szybko okazało się, że rozmowa na forum publicznym i umożliwienie wypowiedzenia się zainteresowanym mieszkańcom, wnosi konstruktywny głos do planowanych inwestycji drogowych. – Realizując projekt konsultacji społecznych chcę by każda inwestycja drogowa wykonana była w oparciu o potrzeby mieszkańców. – mówi burmistrz Jerzy Bauer i dodaje – Już po pierwszych spotkaniach dysponujemy licznymi wnioskami i sugestiami dotyczącymi spraw technicznych i bezpieczeństwa. Analizujemy każde zagadnienie    i w miarę możliwości wprowadzamy zmiany do projektów.

 

Konsultacje to nie wszystko co Urząd Miasta planuje wprowadzić   w bieżącym roku. – Jesteśmy w trakcie tworzenia strategii inwestycyjnej, obejmującej również infrastrukturę drogową. Dobrze stworzony plan zapobiegnie chaosowi budowlanemu i zwiększy przejrzystość działania – mówi burmistrz Jerzy Bauer.

 

Ostrów Mazowiecka to miasto ludzi młodych, którzy stawiają na solidne i gruntowne wykształcenie. Władze samorządowe przeznaczają znaczne środki na rozbudowę i unowocześnianie bazy oświatowej. Dzisiaj w mieście działają trzy nowoczesne przedszkola, cztery szkoły podstawowe, cztery gimnazja, szkoła specjalna i muzyczna. Edukację na poziomie ponadgimnazjalnym zapewniają dwa Zespoły Szkół oraz legitymujące się ponad stuletnią tradycją Liceum Ogólnokształcące. Mają tu również swoją siedzibę: Wydział Nauk Ekonomicznych Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Ostrowi Mazowieckiej).

 

Władze samorządowe dbają o zaspokajanie potrzeb mieszkańców w takich dziedzinach życia społecznego jak: edukacja, kultura, sport i rekreacja.

 

W roku 2009 oddano do użytku pierwszy etap Centrum Kultury i Rekreacji „Za Stawem” (kryta pływalnia, jakuzi, zjeżdżalnia, brodzik, bicze wodne, sauny oraz pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianą wspinaczkową) wraz

z nowym system komunikacyjnym, parkingami i terenami zielonymi. Mieszkańcy mogą korzystać z Ogródka Jordanowskiego znajdującego się przy ulicy Różańskiej. Inwestycja powstała kosztem prawie 4 mln zł, z czego 1,7 mln zł pochodziło z dotacji unijnych. Znajduje się w nim rekonstrukcja Grodu Książąt Mazowieckich, zabawki dla dzieci, skatepark, boisko do piłki nożnej, fontanna, fosa oraz scena, na której w każdym roku odbywają się koncerty zaproszonych zespołów oraz lokalnych zespołów.

 

Leżąca wśród lasów Puszczy Białej Ostrów Mazowiecka otwiera się na miłośników czynnego spędzania wolnego czasu wśród czystej, nieskażonej przyrody. Jest tu prawdziwy raj dla grzybiarzy, myśliwych, wędkarzy i rowerzystów.

 

Miasto Ostrów Mazowiecka przywiązuje ogromną wagę do działalności sektora organizacji pozarządowych, wspierając i doceniając aktywność mieszkańców w tych dziedzinach. Przykładem może być Scena Kotłownia - niezależna inicjatywa kulturalna , która z każdym rokiem przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych teatrem.

 

Jednym z ważniejszych organizatorów i animatorów życia kulturalnego w mieście jest Miejski Dom Kultury, w którego strukturach funkcjonuje kino „Ostrovia”. Znajduje się ono w ogólnopolskiej sieci kin studyjnych, oferując aktualny

i atrakcyjny repertuar filmowy, wyświetlany na nośnikach cyfrowych. Systematycznie prowadzone są prace remontowe sali kinowej.

 

Od 1928 roku działa Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej, licząca kilkadziesiąt tys. woluminów, organizująca wystawy, spotkania z ludźmi kultury oraz koncerty muzyki klasycznej na Letniej Scenie. Biblioteka gromadzi dokumenty z życia miasta i jego mieszkańców.

 

Miejskie uroczystości ubarwia i uatrakcyjnia Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, biorąca swój początek z powstałej

w 1904 roku, orkiestry strażackiej. W jej repertuarze znajdują się utwory muzyki poważnej, marszowej, rozrywkowej

i biesiadnej, oraz pokazy musztry paradnej.

 

Będąc partnerem miast: włoskiego Brembate di Sopra, rosyjskiego Riazania i ukraińskiego Zasławia - Ostrów tworzy pomost pomiędzy zachodnią i wschodnią Europą i jest prawdziwą bramą na Wschód.

 

URZĄD MIASTA OSTRÓW MAZOWIECKA
ul. 3 Maja 66, 07-300 Ostrów Mazowiecka
tel. 29 679 54 50, sekretariat 29 679 54 55 lub 56, fax. 29 679 54 22
poczta@ostrowmaz.pl

 

  

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
59%
41%
Komentarze (3)
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
And
2015-02-26(11:08:38)
rozumiem, że miasto chce przyciągnąć inwestorów i to się chwali. Ale piszmy prawdę...dużo zielonych terenów i atrakcji, jakich konkretnie?

Wojtek
2015-02-25(13:54:24)
w Ostrowii spędziłem aktywnie swój wolny czas. Dużo zielonych terenów i atrakcji

turystka
2015-02-25(11:29:20)
Gorąco polecam, proszę odwiedzić miasto Ostrów Mazowiecka,wiele atrakcji, doskonałe położenie, gościnni ludzie

Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.