Państwa Grupy Wyszehradzkiej o członkostwie w Unii Europejskiej

Z wynikiem 88 proc. poparcia Polska znalazła się na czele Państw Grupy Wyszehradzkiej popierających członkostwo w UE. Najniższy wskaźnik odnotowały Czechy z poparciem na poziomie 56 proc.

W sierpniowym komunikacje z badań CBOS „Polacy, Czesi, Słowacy i Węgrzy o członkostwie w Unii Europejskiej” przeanalizowano poziom poparcia poszczególnych krajów w UE. „Polacy nie tylko powszechnie aprobują członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej, ale też coraz częściej popierają pogłębianie integracji. Ponad połowa badanych (58 proc., o 8 punktów procentowych więcej niż w kwietniu) uważa, że gdyby sytuacja w UE zmierzała w kierunku przyspieszenia integracji w gronie zainteresowanych tym krajów i rozwoju Europy dwóch prędkości, Polska powinna znaleźć się wśród państw ściśle ze sobą współpracujących.” *

Poparcie dla członkostwa w Unii Europejskiej, w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej, kształtuje się na następujących poziomach: (zdecydowanie popieram i raczej popieram)  
Polska – 88 proc.
Czechy – 56 proc.
Słowacja – 74 proc.
Węgry – 82 proc.
Najmniejsze poparcie zanotowano w Czechach na poziomie 39 proc.

Polacy, pomimo ewidentnych sporów na linii Warszawa – Bruksela, w zdecydowanej większości popierają członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Można zatem stwierdzić, iż poparcie dla Polski w UE jest na trwałym i stabilnym poziomie, gdzie wpływ czynników polityki wewnętrznej jest drugorzędny względem zasadniczego kierunku proeuropejskiego.


Piotr Żołądkowski


* Beata Roguska, Komunikat z badań nr 103/2017 „Polacy, Czesi, Słowacy i Węgrzy o członkostwie w Unii Europejskiej”, ISSN 2353-5822, s. 2

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.