Perła Jakości 2016 dla Grupy Medycznej Scanmed

Lider na rynku medycznym w Polsce ponownie nagrodzony w programie Najwyższa Jakość Quality International. Podczas uroczystej gali we wrześniu w Warszawie Grupa Scanmed odbierze Perłę Jakości za kompleksowe usługi leczenia szpitalnego w zakresie neurochirurgii i rehabilitacji neurologicznej.


Oddział Neurochirurgii Szpitala św. Rafała zapewnia opiekę medyczną począwszy od konsultacji lekarskich poprzez pełen wachlarz nowoczesnych badań diagnostycznych po zabiegi operacyjne i rehabilitację. Realizuje leczenie operacyjne schorzeń kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym, jak również w obrębie głowy i mózgu.

scanmed_jszyman_mg_0300_mini_655

 

- Zgromadziliśmy w Szpitalu św. Rafała doświadczony zespół wysokiej klasy specjalistów, wykonujących nowatorskie, mało inwazyjne zabiegi operacyjne. Mając na uwadze wciąż niewystarczającą dostępność w Polsce nowoczesnego leczenia neurochirurgicznego, nieustannie rozwijamy zakres świadczeń w tym zakresie o innowacyjne zabiegi i metody leczenia, takie jak wprowadzone operacje z wybudzeniem śródoperacyjnym pacjenta czy zabiegi endowaskularne w chorobach naczyń mózgowych – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Grupy Scanmed.

 

Zespół specjalistów neurochirurgii przeprowadził już 15 zabiegów ze śródoperacyjnym wybudzeniem pacjenta – głównie operacji guzów mózgu umiejscowionych w rejonie czuciowego lub ruchowego ośrodka mowy. Wybudzenie pacjenta w trakcie operacji pozwala na określenie lokalizacji ośrodków mowy poprzez stymulację kory mózgowej, a w efekcie uniknięcie lub zminimalizowanie powikłań pooperacyjnych. W procedurze wykorzystywane są nowoczesne narzędzia takie jak neuronawigacja, mikroskop operacyjny oraz nóż ultradźwiękowy, a w trakcie jej trwania wykonuje się obrazowanie za pomocą USG. W grudniu 2015 r. po raz pierwszy w Polsce w trakcie operacji guza mózgu zespół wykorzystał także możliwość samonaprowadzania mikroskopu operacyjnego.

 

Szpital św. Rafała jako jedna z nielicznych jednostek medycznych w Polsce przeprowadza zabiegi endowaskularne w chorobach naczyń mózgowych. Jednym z nich jest embolizacja, stosowana w przypadku tętniaków naczyń mózgowych, naczyniaków mózgu oraz guzów. Ta małoinwazyjna metoda, oparta na najnowszych osiągnięciach medycyny, polega na zamykaniu malformacji naczyniowych za pomocą odpowiednich spiral wprowadzanych do światła naczynia metodą endoskopową lub za pomocą kleju. Pozwala u chorych, u których doszło do pęknięcia tętniaka, zredukować ryzyko zgonu lub ciężkiego kalectwa nawet o blisko 23 proc.

 

Szpital jest również jednym z niewielu ośrodków, gdzie na dużą skalę stosuje się zintegrowane leczenie glejaków mózgu i innych złośliwych nowotworów centralnego systemu nerwowego. Oddział Neurochirurgii jest rozpoznawalnym ośrodkiem nowoczesnego leczenia nowotworów mózgu, a dzięki wprowadzeniu pakietu onkologicznego może pomagać coraz większej liczbie pacjentów. Uzupełnieniem terapii po zabiegach neurochirurgicznych lub uszkodzeniu nerwów jest rehabilitacja prowadzona przez doświadczony zespół Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej z zastosowaniem najnowszych metod o sprawdzonej skuteczności.

 

Jako członek projektu STRATEGMED Szpital św. Rafała uczestniczy w programie opracowania nowych, unikatowych w skali światowej związków chemicznych, które aktywizują układ odpornościowy do odpowiedzi przeciwnowotworowej. Konsorcjum wiodących naukowców z takich dziedzin jak chemia medyczna, biochemia, biotechnologia, nanotechnologia, immunologia i medycyna pracuje nad wdrożeniem nowych środków terapeutycznych z zastosowaniem w leczeniu różnorakich nowotworów. Beneficjentami projektu mają stać się m.in. pacjenci z glejakami mózgu, których leczenie dostępnymi obecnie metodami jest wciąż wysoce nieskuteczne.

 

______________________________________

 

Tętniak jak tykająca bomba

 

Szacuje się, że w Polsce około 400-800 tys. osób ma tętniaki mózgu, które co roku pękają u ponad 3 tys. z nich, powodując groźne dla zdrowia krwawienie podpajęczynówkowe. Jedynie 15-20 proc. chorych powraca po nim do całkowitej sprawności i aktywności zawodowej.

 

O leczeniu tętniaków mózgu i innowacyjnej metodzie embolizacji mówią dr hab. n. med. Ryszard Czepko oraz lek. med. Mariusz Banach z Oddziału Neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie.

 

Jakie są konsekwencje pęknięcia tętniaka?

 

Mariusz Banach: W zależności od tego, jak rozległe jest krwawienie po pęknięciu tętniaka, konsekwencje bywają bardziej lub mniej poważne. Od 10 do 15 proc. chorych niestety umiera zanim przybędzie pomoc. Wśród pacjentów, którzy przeżyją pierwotny krwotok i z różnych przyczyn nie zostaną poddani embolizacji bądź leczeniu operacyjnemu, powtórny krwotok jest najczęstszą przyczyną śmierci.

 

Jak przebiega embolizacja?

 

Mariusz Banach: Przez niewielkie nakłucie tętnicy udowej wprowadza się drogą wewnątrznaczyniową mikroskopijny cewnik do worka tętniaka i wypełnia się go niejako od środka specjalnymi spiralami, które hamują napływ krwi do worka tętniaka i powodują wykrzepianie tej krwi, która tam wcześniej napłynęła, co prowadzi do powstania skrzepu. Po pewnym czasie skrzep ten zarasta całkowicie i pokrywa się śródbłonkiem, czyli odtworzona zostaje pierwotna struktura naczynia.

 

Czy niepęknięty tętniak można u pacjenta pozostawić?

 

Ryszard Czepko: W żadnym wypadku, nie można stwierdzić, że tzw. niepęknięty wykryty tętniak nie stanowi zagrożenia życia. Jest to bardzo niebezpieczne potencjalne źródło krwawienia śródczaszkowego, a zagrożenie pęknięciem wzrasta wraz z młodszym wiekiem pacjentów. Poza tym wykrycie tzw. niepękniętego tętniaka nie jest przeważnie zdarzeniem przypadkowym. Ta grupa pacjentów prezentuje najczęściej objawy sugerujące podciekanie krwi z tętniaka, co może być prodromalnym objawem zasadniczego krwawienia i może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

 

Nasi eksperci:

  

scanmed_czepko_pion_690

 

dr hab. n. med. Ryszard Czepko

Doktor habilitowany w dziedzinie nurochirurgii, ordynator oddziału neurochirurgii Szpitala św. Rafała w Krakowie. Po uzyskaniu II stopnia specjalizacji z neurochirurgii i neurotraumatologii w Klinice Neurochirurgii Colliegium  Medicum UJ w Krakowie wykształcenie uzupełniał za granicą uczestnicząc w Kursach Europejskiego Związku Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS), zakończonych egzaminem w zakresie neurochirurgii. Stypendysta Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Fundacji im. Batorego. Członek zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, członek  Europejskiego Związku Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS), a także przewodniczący Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów w latach 1996-1998 oraz 2001-2005.

 

 

 

scanme_banach_pion_690

 

 

lek. med. Mariusz Banach

Absolwent Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, ukończył staż podyplomowy w Szpitalu w Puszczykowie koło Poznania. Od kilku lat związany z Grupą Scanmed i Oddziałem Neurochirurgii Szpitala św. Rafała, wcześniej pracował w Oddziale Neurochirurgii w Wałbrzychu. Członek Polskiego Towarzystwa Neurochirurgii, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, AO Foundation, Alpenverein Austria, a także ratownik i lekarz GOPR. Na koncie ma łącznie ponad 2500 wykonanych zabiegów w zakresie chirurgii kręgosłupa i neurochirurgii.

 

 

 

 

 

 

 

* * *scanmed_logo_587

Grupa Scanmed jest liderem w tworzeniu kompleksowej, koordynowanej opieki medycznej na wysokim poziomie jakości i bezpieczeństwa. Scanmed udziela ponad 1 mln świadczeń medycznych w ciągu roku – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń ratujących życie. Scanmed działa w największych miastach w Polsce, oferując usługi w ramach 43 ośrodków, w 26 miastach w Polsce wielospecjalistycznych ośrodków, w tych 16 jednostek szpitalnych, a także sieci ponad 850 placówek partnerskich. Grupa zatrudnia blisko ponad 3 tys. osób. Scanmed bierze udział w kampaniach społecznych jako partner (nie [przy]dzwoń za kierownicą/bez komórki) oraz organizator (Internet nie leczy).

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.