Pionier - niezawodność w standardzie


Spółdzielnia Pionier (Prudnik, woj. opolskie), firma o blisko 70-letnich tradycjach (założona w 1951 r.), specjalizuje się dziś w produkcji elementów tłoczonych (min. części karoserii i foteli samochodowych, elementy układu zawieszenia, wsporniki mocujące przewody i kable) oraz świadczy usługi lakierowania proszkowego.

 

Podstawą działalności Spółdzielni Pionier w pierwszych latach funkcjonowania była produkcja wyrobów rynkowych. Od 1960 r. rozpoczęła produkcję na potrzeby rynku motoryzacyjnego.  Początkowo wyroby dostarczane były do Fabryki Samochodów Dostawczych Nysa. W latach 70. dołączyły Fabryka Samochodów Małolitrażowych w Tychach oraz Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

 

pionier1_960

 

Przez 60 lat działalności w branży automotive firma przekształciła się z dostawcy rynku lokalnego w globalnego gracza. W 2018 r. Pionier dostarczał swoje wyroby do 17 lokalizacji. Wyroby z Prudnika eksportowane są min. do Niemiec, Włoch, Turcji, Serbii, Węgier, Słowenii, Brazylii oraz Japonii, dla takich odbiorców, jak Grupa Fiat, GKN Driveline, Faurecia, KWD Automobiltechnik, SFB, Magneti-Marelli, HYDRO, IZO-BLOK.

 

pionier-marki_371

 

Wyroby przedsiębiorstwa są wykorzystywane przy produkcji samochodów osobowych większości marek dostępnych na rynku europejskim, a wśród nich m.in. Opel, Fiat, VW, Ford, Audi, Suzuki, Volvo, Toyota. Wśród odbiorców Pioniera znajdują się najbardziej wymagający klienci branży automotive, jak Bentley, Porsche, MINI oraz Mercedes.

 

Drugi trzon zasadniczej działalności Spółdzielni Pionier stanowią usługi lakierowania proszkowego. Historia tego segmentu w przedsiębiorstwie sięga 1985 r., kiedy rozpoczęto produkcję na wydziale lakierni mokrej. W 1991 r. wydział przekształcony został w lakiernię proszkową a w 2001 r. firma rozpoczęła malowanie pierwszych elementów wchodzących w skład układów napędowych.

 

pionier_2_600

 

W skład lakierni wchodzą dwie linie do lakierowania proszkowego – ręczna oraz automatyczna. Proces odbywa się z zastosowaniem technologii lakierowania na sucho poprzez elektrostatyczne nanoszenie farby (w postaci proszku) i wygrzanie jej w odpowiedniej temperaturze. W 2018 r. firma polakierowała blisko 5,5 mln komponentów, przy wskaźniku jakości 2 PPM.

 

W 2013 r. rozpoczął się kolejny etap Spółdzielni, związany z modernizacją oraz dostosowaniem parku maszynowego do aktualnych potrzeb klientów. W wyniku podjętych działań i inwestycji, również przy wsparciu funduszy europejskich, udało się w latach 2013-2018 pozyskać finansowanie na nowe projekty oraz podwoić zatrudnienie, sprzedaż oraz ilość lakierowanych komponentów.

 

pionier5_1110 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.