Podatniku nie ufaj programowi Twój e-PIT

Dla wielu Polaków wypełnianie PIT-a było męczące i frustrujące, usługa „Twój e-PIT” została więc przyjęta entuzjastycznie. Niestety okazało się, że narzędzie ma kilka błędów, które drastycznie wypaczają rozliczenie i sumę podatku do zwrotu lub do zapłacenia.

 

Nie obyło się też bez problemów związanych z bezpieczeństwem – okazało się, że do usługi „Twój e-PIT” może zalogować się na przykład pracodawca rozliczającego się, sprawdzić czy ma inne źródła dochodu, a nawet zmienić mu rozliczenie, edytując kwoty przychodu czy zmieniając organizację obdarowywaną jednym procentem podatku.

 

„Twój e-Pit” pozwala pracodawcy zajrzeć do Twojego zeznania

 

„Twój e-PIT” zawyża podatek rozliczającym się wspólnie małżonkom

 

Małżeństwa, które zaufały usłudze „Twój e-PIT” bez sprawdzania, czy na pewno algorytmy wyliczyły wszystko jak należy, ryzykują nieprawidłowe rozliczenie się z fiskusem i zapłacenie zawyżonego podatku.

 

Problem wynika ze skomplikowanego systemu rozliczania podatków w Polsce – części procesów nie udało się zautomatyzować. Fiskus daje o tym co prawda znać w dokumentacji, ale tej, jak wiadomo, praktycznie nikt nie czyta.

 

Źródłem kłopotów jest pole numer 116, które należy wypełnić, jeśli chce uzyskać się dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. Ministerstwo tłumaczy, że nie udało się zautomatyzować korzystania z tej ulgi, gdyż system nie ma jak sprawdzić, czy wpisywane go pola składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie zostały już rozliczone w innym zeznaniu podatkowym.

 

W pole 116 w PIT-37 wpisuje się kwoty, które zostały wpłacone przez podatników i które nie zostały odliczone w innych zeznaniach, takich jak PIT-36L, PIT-28, PIT-16A i PIT-19A.

 

Jeśli więc małżeństwo wychowujące dzieci nie wpisze ręcznie do wypełniającego się automatycznie „Twojego e-PIT-u” prawidłowej kwoty w tym polu, wyliczona kwota podatku będzie mocno zawyżona. 

 

Złożone przez usługę „Twój e-PIT” deklaracje można poprawić – korektę można złożyć w ciągu pięciu lat od złożenia zeznania – przypomina portal Antyradio.pl.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Antyradio.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.