Polacy o Europarlamentarzystach

26 maja 2019 r. Polacy wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jest to kolejny „plebiscyt” wyborczy, po wyborach samorządowych 2018, nadchodzących wyborach parlamentarnych 2019 oraz wyborach prezydenckich 2020r.

Jak jednak Polacy oceniają pracę Europarlamentarzystów, jak ich postrzegają i jakich zaufaniem obdarzają? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdują się w Komunikacie z badań CBOS „Opinie o pracy polskich europarlamentarzystów” z marca 20019 r. *

„W wyobrażeniach wielu Polaków zasiadanie w Parlamencie Europejskim nie jest zbyt wymagające: dwie piąte (40 proc.) respondentów uważa, że tak naprawdę europosłowie mają niewiele do roboty. Nieco mniej, bo jedna trzecia badanych (33 proc.) jest zdania, że wiąże się to z dużą ilością pracy i obowiązków. Połowa respondentów (50 proc.) ocenia, że sprawowanie mandatu europosła daje politykom duże możliwości wspierania polskich interesów. Jedna trzecia (33 proc.) jest przeciwnego zdania – uważa, że ich możliwości działania na rzecz kraju są niewielkie.” **

 

Polacy dość krytyczne oceniają pracę europarlamentarzystów: niecała połowa badanych uważa, że nie jest to zadanie wymagające zbyt wiele wysiłku, ale połowa respondentów uważa, że członkowie Parlamentu Europejskiego mają możliwość realnego działania na rzecz Polski. Oczywiście poziom wiedzy nt. Parlamentu Europejskiego zależy jest od miejsca zamieszkania, wykształcenia oraz wielu innych czynników. Ważne jest jednak, że media relacjonując aktywność polskich europarlamentarzystów skupiają się na sprawach incydentalnych. Skutkuje to faktem, iż duża część społeczeństwa nie wie tak naprawdę czym zajmują się Parlamentarzyści Europejscy. Dodatkowo nie pomagają im w tym sami politycy, którzy w kampanii wyborczej do PE przedstawiają programy skierowane raczej na rynek wewnętrzny niż europejski.


Piotr Żołądkowski

 

* Opr. Antoni Głowacki Komunikat z badań Nr 34/2019 CBOS „Opinie o pracy polskich europarlamentarzystów”, ISSN 2353-5822, marzec 2019 r.


** Opr. Antoni Głowacki Komunikat z badań Nr 34/2019 CBOS „Opinie o pracy polskich europarlamentarzystów”, ISSN 2353-5822, marzec 2019 r., ss. 1,2Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
60%
40%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.