Przełomowy rok w Powiślańskiej Szkole Wyższej

Przełomowy rok w Powiślańskiej Szkole Wyższej

Foto: Pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu studentów Powiślańskiej Szkoły Wyższej dla młodzieży z klas maturalnych. Uczelnia aktywnie wspiera uświadamianie młodego społeczeństwa o ważności zawodów medycznych jak i o ich wszechobecnych deficytach.

Jedna z najważniejszych, niepublicznych placówek edukacyjnych w północnej Polsce, otwiera nowy rozdział w zakresie standardów jakości nauczania. Przeniesienie gdańskiej filii Powiślańskiej Szkoły Wyższej do pozyskanego budynku dawnego Szpitala Zakaźnego oraz nowatorskie programy kształcenia wytyczają trendy, zwłaszcza w zawodach medycznych, w czym PSW się specjalizuje. W ramach przygotowań do kolejnej parametryzacji naukowej uczelnia uruchomiła własne Wydawnictwo Naukowe, powołuje do życia Międzynarodowy Instytut Pielęgniarstwa, a także złożyła swój pierwszy projekt badawczy do Agencji Badań Medycznych dotyczący wczesnej diagnostyki raka piersi. Ponadto PSW, jako pierwsza uczelnia z Polski, założyła wraz z uniwersytetami z ośmiu państw konsorcjum, dzięki czemu absolwenci każdego z nich, będą zdobywali jednocześnie aż 9 dyplomów.

PSW 2Przedstawiciele uniwersytetu z Bangladeszu- Daffodil International University- wraz z Panią Beatą Pawłowską- Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich. Wydarzenie, z którego pochodzi zdjęcie to International Week 2023, gdzie PSW odwiedzili przedstawiciele z 40 państw partnerskich między innymi takich jak: Indie, Bułgaria, Irak, Turcji, Maroka, Ugandy czy Kosowa.

2023 rok bez wątpienia obfituje w przełomowe wydarzenia w Powiślańskiej Szkole Wyższej. – Udało nam się nabyć wspaniały, historyczny gmach w Gdańsku, w którym mieścił się Szpital Zakaźny. Po zaadaptowaniu na nasze potrzeby, 21 października odbędzie się uroczyste otwarcie. Jako ciekawostkę dodam, że jest tak bardzo ciekawy architektonicznie, że będzie planem filmowym jednego z nowych seriali Netflixa w reżyserii Jana Holoubka. Jako uczelnia jesteśmy obecni w wielu lokalizacjach w północnej Polsce. Z każdym rokiem grono naszych placówek rozszerza się o kolejne miejscowości – mówi prof. PSW dr Katarzyna Strzała-Osuch, Rektor uczelni, i dodaje: – Złożyliśmy wniosek o otwarcie kierunku lekarskiego w naszej głównej siedzibie – w Kwidzynie. Cały bieżący rok w zasadzie upływa nam pod dużą presją w tym zakresie. Moim zdaniem, mimo, że te studia nie należą do najłatwiejszych, to jednak jest wiele bardziej złożonych kierunków zawodowych. Ale paradoksalnie to na medycynie nadal obowiązuje niewspółmiernie duży stopień skomplikowania w zakresie biurokracji i procedur przy uruchomieniu kierunku medycznego na uczelni. Dlatego też Powiślańska Szkoła Wyższa wdraża nieszablonowe metody kształcenia, nowatorskie, autorskie programy i wytycza trendy w edukacji zawodowej. – Przełamujemy stereotypy i bardzo dobrze uczymy i uczyć będziemy przyszłych lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych nie tylko specjalistycznego fachu, ale też tych wszystkich umiejętności miękkich, które na publicznych uczelniach są często na niezadowalającym poziomie. Dotyczy to m.in. dobrej komunikacji z pacjentem, czy empatii. Niestety, wielu lekarzy nadal nie potrafi rozmawiać z chorymi, występują z pozycji autorytetu, który nie widzi potrzeby wyjaśniania cech schorzeń, specyfiki leczenia czy planowanych zabiegów operacyjnych. To są dekady zaniedbań w archaicznym kształceniu i nabywaniu złych nawyków. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest popularne, by mówić tego typu rzeczy, ale mam nadzieję, że naszą codzienną pracą uda nam się zrewolucjonizować kształcenie w zawodach medycznych, a na rynek zaczną trafiać fachowcy przygotowani do aktualnych oczekiwań.

Powiślańska Szkoła Wyższa działa od 1999 r. Uczelnia posiada siedzibę główną w Kwidzynie oraz filie w Gdańsku, Kościerzynie i Toruniu. Otworzyła grupy kliniczne dla kierunków medycznych i nauk o zdrowiu w Starogardzie Gdańskim, Bytowie, a już zaraz także w Golubiu Dobrzyniu. W kolejnych planach jest otwarcie ratownictwa medycznego i ekonomii w Toruniu, Gdańsku oraz Kościerzynie.

– Wartym podkreślenia jest uruchomienie przez nas pierwszej w Polsce specjalizacji Ekonomika Ochrony Zdrowia. To nasz autorski program dla ekonomistów, którzy mają zasilić kadry szpitali, NFZ, Ministerstwa Zdrowia oraz innych placówek medycznych i urzędów zajmujących się organizacją ochrony zdrowia. Na rynku jest wyraźny brak ekonomistów specjalizujących się w tej delikatnej materii. My tę lukę niebawem wypełnimy i skierujemy na rynek pracy dobrze przygotowanych fachowców – zaznacza prof. Katarzyna Strzała-Osuch. Zajęcia na tym kierunku będą odbywały się w języku polskim i angielskim.

W ramach wdrażania English Division w Gdańsku odbywają się zajęcia w języku angielskim na kierunku pielęgniarstwo. To prawdziwy przełom, że w naszej Uczelni kształcą się studenci z czterech stron świata, odbywają praktyki w polskich placówkach ochrony zdrowia, stają się specjalistami, którzy tą naszą wiedzę, doświadczenie, a przede wszystkim umiejętności praktyczne zabierają ze sobą w świat. To prawdziwa popularyzacja i upowszechnienie naszych polskich wartości, ale też naszego kraju.

PSW 3

Uczelnia wśród młodzieży- zdjęcie zrobione w maju 2023 roku, dzień otwarty Powiślańskiej Szkoły Wyższej. 

PSW kształci studentów na wymagających kierunkach, dzięki czemu są oni przygotowani do potrzeb zmieniającego się rynku pracy, zwłaszcza w dziedzinach ekonomiczno-społecznych i medycznych. Oprócz tego, Powiślańska Szkoła Wyższa uczy także na kierunkach ekonomiczno-społecznych oraz na studiach podyplomowych.

– Przygotowujemy się do następnej parametryzacji naukowej uczelni, czyli ewaluacji. To ocena jakości działalności naukowej, którą przeprowadza się w ramach dyscyplin uprawianych na PSW. Otworzyliśmy własne Wydawnictwo Naukowe, które zajmie się publikowaniem indywidualnych osiągnięć pracowników reprezentujących daną dyscyplinę. Wydawnictwo jest już zatwierdzone, teraz intensywnie pracujemy nad tym, żeby zapełnić pierwsze wydanie interesującymi i wartościowymi publikacjami. W ciągu miesiąca światło dzienne ujrzy pierwszych pięć monografii, a na przyszły rok planujemy kolejnych piętnaście – zapowiada Rektor PSW.

Powiślańska Szkoła Wyższa aktywnie działa na rzecz kształtowania pozytywnych postaw świadomego obywatela w zmieniającej się rzeczywistości. Priorytetem jest zapewnienie studentom i słuchaczom otwartych warunków dostępu do wiedzy na jak najwyższym poziomie – tak w ujęciu teoretycznym i praktycznym, co w efekcie przekłada się na jakość życia społeczeństwa do którego absolwenci wkraczają jako specjaliści w swoich dziedzinach na rynek lokalny, regionalny, krajowy i europejski. – Zorganizowaliśmy w tym roku w Gdyni Międzynarodową Konferencję Naukową „Oblicza dobrobytu”. Była to jej już 10. edycja, poświęcona zagadnieniom internacjonalizacji w dziedzinie wiedzy i edukacji w zawodach medycznych oraz przedsiębiorczości. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele nauki z 32 państw z całego świata. Byliśmy również gospodarzami konferencji branżowej dla pielęgniarek „Liderzy w ochronie zdrowia”. To kolejne przełomowe wydarzenie w naszej historii, które otwiera nową kartę w działalności PSW, jako inicjatora powołania Międzynarodowego Instytutu Pielęgniarstwa. Wystosujemy list intencyjny do wielu zagranicznych podmiotów, głównie szkół wyższych. Celem Instytutu będzie wsparcie pielęgniarek w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów i współpracy naukowej, zwłaszcza pomiędzy wykładowcami na uczelniach – zapowiada prof. K. Strzała-Osuch, i dodaje: – Złożyliśmy też w tym roku do Agencji Badań Medycznych swój pierwszy projekt badawczy wraz ze światowym producentem innowacyjnego urządzenia do wczesnego wykrywania raka piersi. Jeżeli uda nam się z sukcesem go przeprowadzić, to będziemy mogli poddać badaniom ok. 40 tys. dziewcząt w Polsce i tym samym mieć znaczący udział w profilaktyce wczesnego wykrywania tej choroby. Aktualnie dotyka ona 30 proc. kobiet w Polsce, przy praktycznym jej braku na Zachodzie. Podobnie w przypadku raka szyjki macicy. Musimy za wszelką cenę dążyć do zachodnich standardów całkowitego wyeliminowania tych chorób w naszym kraju. I na zakończenie powiem o chyba naszym największym tegorocznym osiągnięciu, jakim jest włączenie PSW, jako pierwszej uczelni niepublicznej z Polski, do międzynarodowego programu ośmiu uniwersytetów europejskich z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Litwy, Łotwy i Niemiec. Wspólnie założyliśmy konsorcjum, którego celem będzie współpraca na kierunkach m.in. pielęgniarstwa, ratownictwa, kosmetologii, dietetyki. Studenci kończący naukę na jednej z uczelni, będą zdobywali jednocześnie aż 9 dyplomów. Z jednej strony bardzo umiędzynarodowi ich wykształcenie, a drugiej – tej praktycznej – ułatwi formalności przy podejmowaniu pracy w tych państwach.

 

PSW logo

 

Magdalena Tułecka

Powiślańska Szkoła Wyższa
• Wydział Nauk o Zdrowiu
• Wydział Nauk Ekonomiczno-Społecznych
• Studia MBA
• Studia podyplomowe
• Kursy zawodowe, językowe (Centrum Języków Obcych) i szkolenia.

Więcej na:
https://powislanska.edu.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.