Polskie PMI i inflacja rosną

Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w polskim sektorze wytwórczym we wrześniu osiągnął wartość 53,7 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Był to wynik lepszy od oczekiwań – podaje Bankier.pl.

 

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 53,2 pkt. wobec 52,5 pkt. odnotowanych w sierpniu. Warto zaznaczyć, że ożywienie w polskim przemyśle trwa nieprzerwanie od 36 miesięcy, a wrześniowy odczyt był wyższy od tegorocznej średniej (53,4 pkt.) – informuje portal.

 

Jak czytamy w komunikacie IHS Markit, „głównym motorem znaczącej poprawy warunku gospodarczych był najszybszy od lutego 2015 r. wzrost liczby nowych zamówień, który spowodował przyspieszenie wzrostu produkcji)”. Równocześnie autorzy badania zaznaczają, że poziom zatrudnienia nie uległ zmianie od sierpnia, przez co wzrosły zaległości produkcyjne. To o tyle istotne, że wzrost zatrudnienia odnotowywano nieprzerwanie od 49 miesięcy.

- Niektóre z badanych firm zaraportowały odejście pracowników na emerytury bez rekrutowania nowych na ich miejsce – czytamy w raporcie, co koresponduje z wchodzącym w życie wraz z początkiem października obniżeniem wieku emerytalnego.

 

Ponadto, ze względu na rosnącą inflację kosztów produkcji (głównie cen stali), ceny wyrobów gotowych wzrosły najszybciej od kwietnia 2011 r. To z kolei zapewne ostatecznie przełoży się na inflację konsumencką, która już we wrześniu mocno przyspieszyła.

- Pomimo niewielkiego spowolnienia odnotowanego latem, polski sektor przemysłowy zamknął trzeci kwartał z przytupem. Przede wszystkim liczba nowych zamówień wzrosła w najszybszym tempie od początku 2015 - komentuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit i autor raportu dotyczącego naszego kraju. Jak dodaje, notowane w tym roku wyniki polskiego przemysłu są zgodne z prognozami zakładającymi wzrost produkcji przemysłowej o 4,9%, co byłoby najszybszym tempem od 2011 r.

 

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika  powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze – wyjaśnia w podsumowaniu Bankier.pl. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.