Potężne tąpnięcie na giełdach

Inwestorom z warszawskiej giełdy udzieliły się fatalne nastroje panujące na świecie. Od rana wyprzedają akcje, a główne indeksy lecą w dół 4 proc. Wśród największych polskich spółek żadna nie uchroniła się przed spadkami.

 

Od blisko 4-procentowej straty wystartowała wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie. Tak fatalnego otwarcia nie było od połowy 2016 roku. Wszystko przez niespodziewaną przeceną akcji na amerykańskiej giełdzie, która po serii rekordów notuje największy zjazd od dekady - czytamy w informacji.

 

Polscy gracze giełdowi dostosowali się do ogólnie panujących złych nastrojów na rynkach. W Japonii notowania spadały nawet 7 proc., w Chinach straty sięgały 3,5 proc., podobnie jak na największych parkietach Europy - stwierdza Money.pl.


Wśród największych polskich spółek nie ma ani jednej, która oparłaby się globalnej przecenie. Po 20 minutach sesji najmniejszy wymiar kary spotkał mBank, JSW, Cyfrowy Polsat i PGNiG, które tracą około 1,5 proc. Największe straty notują posiadacze akcji Alior Banku, PKN Orlen i KGHM. W ich przypadku mowa o blisko 3,5 proc. na minusie - podaje portal.


Cały indeks WIG20 na otwarciu sesji był aż 4 proc. pod kreską. Na szczęście emocje lekko opadają i po 20 minutach spadki wyhamowały do 2,5 proc., a kurs znajduje się w okolicy 2440 pkt.

 

Jeśli do końca dnia nastroje się nie poprawią, na marne pójdą całe wzrosty z początku roku. W styczniu WIG20 sięgał nawet 2650 pkt, co było najlepszym wynikiem od 2011 roku. Teraz jest 200 pkt niżej, a w najgorszym momencie znalazł się na poziomie z połowy grudnia ubiegłego roku - czytamy w informacji.


Już na 20 minut przed rozpoczęciem sesji na warszawskiej giełdzie widać było, że inwestorzy mocno przejęli się spadkami na giełdach w USA i Azji. Na podstawie zleceń składanych wtedy przez inwestorów notowania głównych indeksów były pod kreską 3-4 proc.


Posiadacze akcji największych spółek nie są jednak w najgorszej sytuacji. Jeszcze większe spadki dotknęły akcje mniejszych firm zgrupowanych w indeksie sWIG80, który traci ponad 3 proc. - podaje Money.pl


Niezwykle rzadko zdarza się sytuacja, w której ponad połowa wszystkich spółek z warszawskiej giełdy traci na wartości. Co więcej, na blisko 500 podmiotów zaledwie 20 jest na plusie. Z najbardziej znanych można wymienić: Libet (+0,5 proc.), Famur (+1,3 proc.), Wittchen (+3 proc.) i Krakchem (+3,5 proc.) – czytamy w podsumowaniu.  (jmk)


Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
56%
44%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.