Powiew technologicznej świeżości – nowa fabryka Grupy Atlas na Białorusi

20 listopada 2015 r. Atlas otworzył w Grodnie nowy zakład, który w ciągu doby będzie mógł wyprodukować 40 tys. m2 papy. Inwestycja, zrealizowana w ramach należącej do Grupy Atlas spółki Taifun, wzmocni ugruntowaną pozycję białoruskiej firmy, jako lidera chemii budowlanej w segmencie materiałów bitumicznych. Nowootwarta fabryka to efekt zaplanowanej długofalowej strategii rozwoju, polegającej na interdyscyplinarnej konsolidacji wiedzy i umiejętności, zmierzającej do kreatywnego wykorzystania potencjału wszystkich spółek.

Grupę Atlas tworzy obecnie ponad 20 spółek i organizacji o różnych profilach, specjalizacjach i charakterze działalności. Wśród nich znajdują się m.in. spółki produkcyjne, kopalnie piasku, gipsu i anhydrytu (z których Grupa korzysta jako z własnych, niezależnych źródeł surowców), a także firma energetyczna i spedycyjna oraz organizacje pożytku publicznego. W 2012 r. zainicjowano kompleksowy proces konsolidacji podmiotów, realizowany zarówno tradycyjnymi metodami praktykowanymi w biznesie od lat, jak i nowoczesnymi cyfryzacyjnymi narzędziami, które przyspieszają procesy połączenia, wdrażania projektów, a dodatkowo umożliwiają szereg synergii, zarówno na poziomie równoległych działów, jak i nowo powstających grup projektowych, w zakresie procedur, technologii, wiedzy i kompetencji.


henryk_siodmok_grupa_atlas_m_421

 

Równolegle do prowadzonej konsolidacji, Grupa Atlas angażuje się w nowe inwestycje, mające swoje źródło w synergii technologii, umiejętności i wiedzy – mówi dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu Grupy Atlas. – Nasze projekty wynikają z przyjętej strategii rozwoju Grupy, w którą włączamy także naszych grupowych partnerów i rynki poza granicami Polski. Wiąże się to z misją firmy, którą jest wyznaczanie kierunków rozwoju chemii budowlanej, bycie liderem w kształtowaniu rynku budowlanego, wzmacnianie branżowej pozycji Polski na arenie międzynarodowej, podwyższanie standardów na każdym etapie procesu budowlanego, w tym także zapewnianie klientom kompleksowej oferty produktowej wszędzie tam, gdzie jesteśmy obecni.

 

W mijającym roku, w ramach swoich inwestycji poza granicami Polski, realizując motto „Atlas wspiera fachowców”, ten największy polski producent chemii budowlanej otworzył Akademię Treningową w Kingston-upon-Hull. Działanie to doskonale ilustruje zaangażowanie Atlasa w rynkach zagranicznych, związane nie tylko z rozszerzeniem dystrybucji, ale również podwyższaniem standardów i wytyczaniem nowych kierunków rozwoju dla budownictwa. Jednak szczególnym przykładem projektu bazującego w pełni na konsolidacyjnym transferze wiedzy, umiejętności i technologii jest nowy zakład produkcyjny pap otwarty na Białorusi w ramach spółki Taifun.

romuald_matiukiewicz_taifun_m_369

 

Posiadając na białoruskim rynku niekwestionowaną pozycję lidera w produkcji opartej na cemencie, naszym celem było rozszerzenie oferty asortymentowej o wyroby oparte o surowiec bitumiczny i zajęcie w tym sektorze czołowego miejsca – wyjaśnia Romuald Matiukiewicz, Prezes Zarządu spółki Taifun, i dodaje: Naszej inwestycji sprzyjało i nadal sprzyja zwiększające się zapotrzebowanie na profesjonalne materiały rolowe dedykowane kompleksowej hydroizolacji bitumicznej, jak i rosnąca świadomość jakościowa wśród wszystkich grup klientów, których wspieramy organizując stosowne szkolenia. Nawiązując do naszej nazwy, wejdziemy z siłą tajfunu! – żartuje R. Matiukiewicz.

 

Historia obecności Grupy u wschodniego sąsiada sięga 2009 r., kiedy Atlas wykupił większościowy pakiet udziałów w spółce Taifun. Chcąc rozwijać kompetencje i budować pozycję rynkową białoruskiego partnera, w 2011 r. Grupa Atlas uruchomiła w Grodnie nowy zakład produkujący suche mieszanki – najnowocześniejszy na Białorusi i jeden z najnowocześniejszych w Europie. Z kolei w 2014 r. ukończono budowę instalacji do produkcji perlitu ekspandowanego oraz zainstalowano linię do produkcji farb i tynków dyspersyjnych. Taifun jest producentem dwóch wiodących marek na Białorusi: LUX i TAIFUN MASTER, tworzących portfolio 50 różnego rodzaju zapraw budowlanych.

Budowa nowego zakładu produkcji pap rozpoczęła się w kwietniu 2014 r. Sercem nowej fabryki jest hala o powierzchni 4 tys.
m2, w której zainstalowano nowoczesną i wysoce zautomatyzowaną linię produkcyjną o długości niemal 80 metrów.

 

tomasz_skalski_grupa_atlas_m_409

 

Mając na rynku już niemal 25-letni staż i posiadając ponad 20 zakładów produkcyjnych, dysponujemy jednocześnie ogromnym doświadczeniem w prowadzeniu wielopoziomowych inwestycji i kompleksowej koordynacji projektów – mówi dr Tomasz Skalski, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych w Grupie Atlas, i wyjaśnia: – Budowa zakładu produkującego papy rozpoczęła się w kwietniu ubiegłego roku. Oddanie do użytku nastąpiło po 19 miesiącach. To, jak się wydaje, dość solidne tempo pracy. Inwestycja kosztowała nas około 30 mln złotych, ale na takich rozmiarów wydatek patrzy się przede wszystkim w perspektywie potencjału rynkowego, a ten w przypadku Białorusi w kontekście sprzedaży pap jest obiecujący.

 

 

Grodzieński zakład jest inwestycją, która wzmocniła ugruntowaną pozycję Taifuna jako lidera chemii budowlanej na białoruskim rynku, opartą do tej pory o segment wyrobów cementowych, także o materiały bitumiczne. Tym samym asortyment spółki, dedykowany lokalnym odbiorcom, stał się bardziej kompletny i dostosowany do wymagań inwestorów, wykonawców i architektów. Jest to więc działanie analogiczne do aktywności prowadzonych w Polsce w ramach codziennych procesów konsolidacyjnych czy, wspomnianej wcześniej, Akademii Treningowej. Co więcej, nowa zagraniczna inwestycja Grupy Atlas jest naturalną konsekwencją wcześniejszych projektów połączeniowych.

pawe_ziembiski_izohan_m_330
Otwarcie grodzieńskiego zakładu produkcji pap to przykład właściwego funkcjonowania skonsolidowanej Grupy Atlas. Kompetencje w zakresie tzw. „czarnej chemii” budowlanej, pojawiły się w Grupie Atlas w momencie przyłączenia do niej gdyńskiej spółki Izohan, której silną pozycję na rynku wyrobów bitumicznych wzmocniło przejęcie zakładu produkcji pap marki Izolmat w Gdańsku oraz zakładu produkcji pap marki Nexler w Jaśle. Tym samym Grupa Atlas zdobyła pełne spektrum kompetencji, wiedzy technologicznej i produkcyjnej w zakresie bitumów, co pozwoliło nie tylko zwiększyć przewagę konkurencyjną w Polsce, ale zaoferowało również  zagranicznym spółkom wchodzącym w skład Grupy, czyli w tym wypadku Taifunowi, transfer wiedzy i rozwój o kolejny segment w chemii budowlanej – tłumaczy Paweł Ziembiński, Prezes Zarządu firmy Izohan.


Taifun otrzymał wsparcie w zakresie nie tylko wiedzy i kompetencji, ale również kadry. Firma Izohan oddelegowała do Grodna w tym celu swoich ekspertów. Zaprojektowali oni i zaopatrzyli odpowiednio inwestycję, przeprowadzili montaż, a następnie uruchomili linię produkcyjną. Specjalistami Grupy Atlas kierującymi działaniami byli dyrektorzy zakładów produkcyjnych – Tomasz Rakowski, z Gdańska i Mariusz Kozioł z Jasła. Nadzór i koordynacja procesu została powierzona dyrektorowi ds. inwestycyjnych Grupy Atlas, Rafałowi Lisikowi.

tomasz_rakowski_izohan_m_364

 

Podczas procesu inwestycyjnego sporym wyzwaniem były nie tyle skomplikowane technicznie elementy składowe linii i powiązanych instalacji , ile ich nazewnictwo w kontekście białoruskich przepisów celnych – opowiada Tomasz Rakowski, i dodaje: – To, co w Polsce określa się prosto precyzyjnym terminem, w warunkach białoruskich trzeba czasem było opisywać w sposób odmienny i bardziej wnikliwy. Setki elementów składowych, to także setki kodów celnych niezbędnych do prawidłowego i formalnego przetransportowania maszyn i ich części przez granicę. Pomimo tych trudności, osiągnęliśmy cel. Patrząc na efekt prac, razem z Mariuszem Koziołem odczuwamy ogromną satysfakcję.

 

Podczas produkcji i montażu grodzieńskiej linii do wyrobu bitumicznych materiałów rolowych wykorzystano zarówno dotychczasowe doświadczenie techniczne i projektowe z zakładów w Gdańsku i Jaśle, jak i szereg autorskich rozwiązań projektowych. Dzięki osiągnięciom technologicznym i innowacyjnemu podejściu udało się osiągnąć moc produkcyjną 40 tys.
m2 na dobę.


andrzej_dobrowolski_taifun_m_378

Dzięki nowej inwestycji, Taifun może teraz rozwinąć biznes w całkiem dla siebie nowej dziedzinie asortymentowej: produktów bitumicznych. Nie mam wątpliwości, że bez możliwości korzystania z zasobów technologicznych i osobowych Grupy Atlas nie byłoby to możliwe. Choć działania inwestycyjne na Białorusi oparte są przede wszystkim na zamówieniach publicznych, a budżet państwowy nie jest w obecnej chwili w najlepszej kondycji, dostrzegamy bardzo duży potencjał i liczymy na to, że wkrótce będziemy mogli w pełni wykorzystać moce nowej fabryki, dzięki czemu białoruskie budowy poczują wyraźnie powiew technologicznej świeżości – twierdzi Andrzej Dobrowolski, dyrektor handlowy Taifuna.

 

Biuro prasowe Grupy Atlas

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.