Poziom inflacji w Polsce

W czerwcu roczna inflacja CPI spadła do poziomu 1,5% – podał wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny. To najniższy wynik w 2017 r. – podaje Bankier.pl

 

Inflacja na poziomie 1,5% w ujęciu rocznym to najniższy wynik odnotowany w tym roku. Co więcej, możemy mówić o pewnej niespodziance, ponieważ ekonomiści spodziewali się odczytu w postaci 1,7% rdr wobec 1,9% odnotowanych w maju. W oczekiwania analityków nie wpisał się także czerwcowy odczyt dynamiki miesięcznej (-0,2% wobec 0,0% w maju) – czytamy w informacji.

  

GUS opublikował dziś tzw. szybki szacunek – czyli bez rozbicia danych na poszczególne kategorie towarów i usług. Urząd zaznacza, że „dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie”. Już teraz jednak, posiłkując się danymi z innych źródeł, możemy stwierdzić, że wpływ na niższą dynamikę inflacji ma to, że paliwa ponownie są tańsze niż 12 miesięcy wcześniej. Finalny odczyt CPI za czerwiec poznamy 11 lipca o godzinie 14:00 – podaje portal.

 

Inflacja cenowa powróciła do Polski nagle, w grudniu 2016 roku. Przez poprzednie 2,5 roku dzięki przecenie ropy naftowej doświadczaliśmy pierwszej w historii III RP deflacji cenowej – czyli ujemnej rocznej dynamiki wskaźnika CPI. Jednak za sprawą podwojenia się cen ropy naftowej w 2016 roku i efektu niskiej bazy, na początku roku przeżyliśmy gwałtowne „przejście przez zero”: inflacja CPI przyspieszyła z -0,8% w sierpniu do 2,2% w lutym, co stanowiło lokalne maksimum – wyjaśnia Bankier.pl.

 

Odczyt inflacji na poziomie 1,5% to dolny zakres celu inflacyjnego NBP (2,5% z możliwością odchyleń o 1 p.p.). Dzisiejsze wskazanie GUS sprawia, że rośnie prawdopodobieństwo sugerowanego przez prezesa NBP Adama Glapińskiego scenariusza, w którym polski bank centralny nie przystąpił do podnoszenia stóp procentowych w najbliższych kilkunastu miesiącach. Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP oraz konferencja prezesa odbędzie się w najbliższą środę, 5 lipca – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.