My nie boimy się zmian!

My nie boimy się zmian!

CSL Sp. z o.o. świadczy usługi transportowe oraz celne dla klientów z całego świata. Spółka posiada także własną agencję ubezpieczeniową. Jednak największym motorem napędowym szczecińskiego przedsiębiorstwa są jego pracownicy. Za swoje działania z zakresu biznesu społecznie odpowiedzialnego firma została nagrodzona tytułem Lidera Społecznej Odpowiedzialności 2023 aż w trzech kategoriach: Dobra Firma, EKO Firma i Dobry Pracodawca.

O osiągnięciach spółki, podejmowanych przez nią wyzwaniach, relacjach z partnerami biznesowymi oraz o kapitale intelektualnym rozmawiamy z Laurą Hołowacz, Prezes Zarządu CSL Sp. z o.o.

Jakimi słowami podsumowałaby Pani mijający rok?

To był dla nas i dla wielu innych przedsiębiorców bardzo trudny i nierówny pod względem finansów czas. Bardzo mocno dała się też odczuć narastająca od kilku lat inflacja. Ale jako firma poradziliśmy sobie bardzo dobrze z tą sytuacją dzięki zgromadzonemu wcześniej kapitałowi, utrzymaniu i rozwojowi relacji z klientami oraz wdrażaniu nowych procesów. Należy wspomnieć, że w tym roku spółka zrealizowała ok. 15 tys. zleceń transportowych, dlatego też podnoszenie jakości usług w tym sektorze jest dla nas bardzo ważne.

Wspomniała Pani o wdrożeniu nowych procesów. Co to były za programy?

Poddaliśmy się audytowi z zakresu cyberbezpieczeństwa, który pomyślnie przeszliśmy. Postawiliśmy też na rozwój digitalizacji. W związku z tym wdrożyliśmy program CSL World, który cały czas usprawniamy i rozwijamy, a dzięki któremu możliwe będzie stworzenie dla naszych klientów i usługodawców takiego systemu, który będzie łączył CSL z jej partnerami w ramach procesu usług logistycznych. To długi i kosztowny proces, ale w tym kierunku chcemy się rozwijać. Uważam, że trzeba wykorzystywać możliwości narzędzi informatycznych, bo świat rozwija się w kierunku cyfryzacji, a dzięki sztucznej inteligencji możemy wykonywać niektóre zadania szybciej.

W tym roku obchodziliście Państwo 25-lecie istnienia spółki. Jak podsumowałaby Pani cały ten czas?

Kiedyś nie lubiłam słowa „sukces”. Ale ktoś kiedyś mi powiedział, że sukces to jest „tu i teraz”. W pewnym sensie sukcesem jest to, firma CSL ciągle istnieje i że mimo różnych perturbacji przetrwała te wszystkie trudne lata. Było to możliwe dzięki ludziom, którzy tu obecnie pracują i którzy wcześniej pracowali, partnerom i utrzymanym z nimi relacjom, przyjętej i realizowanej strategii rozwoju oraz ogromnemu samozaparciu, zaangażowaniu i wysiłkowi całego zarządu spółki oraz jej pracowników. Te 25 lat istnienia CSL to jest wbrew pozorom bardzo krótki okres. Czas szybko mija, ale ja tego nie czuję, bo w naszej firmie ciągle coś się dzieje i cały czas trzeba doganiać rzeczywistość, która w ostatnim czasie bardzo szybko się zmienia. A teraz wkroczyliśmy już w kolejny, nowy okres 25-lecia działalności naszej firmy.

Macie Państwo stałych klientów?

Tak, chociaż jesteśmy otwarci również na nowych partnerów. Obecnym klientom chcemy dostarczać usługi na jak najwyższym poziomie, ale w jeszcze większym pakiecie, z większą możliwością narzędzi do współpracy. Stawiamy na relacje i na dobrą komunikację z nimi. Dlatego właśnie wdrażamy program CSL World, który jest skierowany do logistyki rozproszonej. Ale nie chcemy na tym poprzestać. Pragniemy wprowadzać nowe usługi, będziemy także zabiegać o nowych klientów.

Przez cały czas podkreśla Pani, jak wielką wartość stanowią dla Pani pracownicy.

W naszej firmie spotykają się różne pokolenia. Ale każdy wnosi jakąś wartość do spółki. Starsi mogą podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, młodszych natomiast cechuje inne podejście do niektórych spraw, świeżość umysłu i otwartość na nowe wyzwania. Ale wszystkich łączy jedna wspólna cecha: kreatywność. Mamy stosunkowo młody zespół. Największa ilość zatrudnionych u nas osób mieści się w przedziale od ok. 30 do ok. 40 lat. A nasi HR-owcy dbają o to, aby zespół był spójny, o podobnych wartościach, które jako firma wyznajemy.

Wspominała Pani wcześniej o cyfryzacji i o bezpieczeństwie informatycznym. Ale jest jeszcze jeden sektor, w którym bezpieczeństwo jest dla Pani bardzo ważne. To energetyka.

W ostatnim czasie zwróciłam dużą uwagę na wodór. Jest to bardzo rozwojowy pierwiastek, który może być bardzo szeroko wykorzystywany w tej branży. A zwłaszcza tzw. zielony wodór, który jest oparty na naturalnych źródłach energii, jak np. wiatr, słońce czy źródła geotermalne. Należy wspomnieć o tym, że Polska, a zwłaszcza województwo zachodniopomorskie, ma doskonałe warunki do wytwarzania ekologicznego wodoru. Możemy więc pozyskiwać ten pierwiastek nie tylko na potrzeby naszego kraju, ale i z powodzeniem go importować. Dzięki temu Polska może uniezależnić się od innych państw pod względem pozyskiwania energii i stać się krajem bezpiecznym oraz samowystarczalnym pod względem energetycznym. Tymbardziej było mi więc bardzo miło zostać Matką Chrzestną statku Cicha Moc, który jest napędzany wodorem, z czego jestem bardzo dumna. Nasza spółka posiada już certyfikat wodorowy, mamy też wyliczony ślad węglowy. Osobiście będę promować wodór, bo to jest rozwiązanie przyszłości.

 

 

Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.