Propozycja zmiany limitu transakcji zbliżeniowych

Limit 50 zł został ustalony przed laty, kiedy w Polsce dopiero wdrażano płatności zbliżeniowe. Dziś taka forma płatności jest już w powszechnym użyciu. Banki negocjują z organizacjami płatniczymi kwestię podniesienia limitu dla transakcji bez PIN z 50 do 100 zł – podaje Bankier.pl.

 

Płatności zbliżeniowe skracają czas transakcji w POS nawet o kilkanaście sekund. Jest to jedna z zasadniczych zalet tej formy płatności.  Jak podaje NBP, w pierwszym kwartale 2017 roku już 64 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych w terminalach przeprowadzono z użyciem technologii bezstykowej. Średnia wartość pojedynczej transakcji wynosiła 44 zł. – czytamy w informacji.

 

Transakcje do kwoty 50 zł nie wymagają zatwierdzania kodem PIN. W niektórych bankach dla kart Visa obowiązuje niższy limit - np. 30 zł. Z takim ustawieniem można się spotkać w sektorze spółdzielczym. Powyżej tego pułapu nadal można płacić zbliżeniowo, ale każdorazowo trzeba wprowadzać kod – wyjaśnia portal.

 

W 2015 r. limit z 20 do 30 funtów podnieśli Brytyjczycy. Kilka dni temu brytyjski Barclays Bank opublikował wyniki ankiety, z której wynika, że jego klienci chcą kolejnych podwyżek. Część oczekuje zwiększenia limitu do 50 funtów, podaje Bankiert.pl, a część - nawet do 100 funtów.

 

Sytuacja na Wyspach była jednym z czynników, który sprawił, że organizacje płatnicze zwróciły się do banków funkcjonujących w Polsce z pytaniem o podniesienie limitu. Te pozytywnie odniosły się do sprawy: - Jesteśmy w kontakcie z organizacjami kartowymi i  bank rekomenduje podniesienie tego limitu - mówi Błażej Mika, dyrektor Departamentu Produktów Płatniczych i Relacji z Partnerami BZ WBK.

 

Banki argumentują, że liczba oszukańczych transakcji z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej jest stosunkowo niewielka, a limit 50 zł ustalony był przed dziesięcioma laty, kiedy dopiero wypuszczano technologię na rynek – podsumowuje portal. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Bankier.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.