Raymond M. Douglas - Zgwałcony

To historia o męskim gwałcie spisana przez ofiarę księdza. Książka nie ma charakteru publikacji skandalizującej, a raczej psychologicznej.

 

zgwalcony_692Autor tej książki, ceniony historyk na amerykańskim uniwersytecie, jako osiemnastolatek został brutalnie zgwałcony przez katolickiego księdza. Długo borykał się z tym samotnie, podobne  przypadki okrywała przez lata zmowa milczenia. W końcu zdecydował się opowiedzieć  swoją historię, także dlatego, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o traumie, która bywa też  udziałem mężczyzn, a którą to traumę społeczeństwo  wydaje się ignorować. Mimo drastycznego tematu jest to książka wyważona, napisana z wielką odwagą i uczciwością.

Bohater z wielką szczerością opowiada o swoich uczuciach, o tabu wokół tematu męskiego molestowania, o zmowie milczenia oraz innych wątkach, które znamy ze skandali pedofilskich i przedstawia bardzo przenikliwe wnioski.

To krótka, ale bardzo potrzebna lektura pozwalająca z uwagą spojrzeć na ten temat tabu.

Ze wstępu dr. Andrzeja Depko:

To jest książka, którą można uznać za klasyczny horror, spełnia bowiem wszystkie cechy tego gatunku. Przerażające jest to, że opisane w niej zdarzenia nie są wymysłem autora, lecz fragmentem jego biografii. […] Powszechne milczenie na ten temat piętnuje, alienuje, pozbawia pomocy. U ofiar postępuje proces wtórnej wiktymizacji na skutek toksycznej, obojętnej ciszy albo zatykania ust ofiarom kneblem zastraszenia bądź wpędzania ich w poczucie grzesznej winy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.