Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2016 r.

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 40 714 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 26% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.


Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w lutym poziom bezrobocia wyniósł 10,3% procent i jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Spadek bezrobocia świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy; dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w lutym 2016 r. wzrosła aż o 26%.

 

W jakich branżach najłatwiej o pracę?

 

Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w lutym pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 785 ogłoszeń o pracę, co stanowiło prawie jedną piątą wszystkich ofert z lutego. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia  (5 264 ogłoszeń) oraz przemysł ciężki (3 665 ogłoszeń). W tych branżach zanotowano także znaczące wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy, w porównaniu rok do roku. Wzrosty wynosiły odpowiednio: dla branży przemysł ciężki 36%, dla branży handel i sprzedaż 16%, natomiast dla branży bankowość/finanse/ubezpieczenia 14%. Największy wzrost opublikowanych ofert pracy zanotowano natomiast w branży IT, było to niemal 40% więcej ofert pracy niż przed rokiem. Także pracodawcy z branży przemysł lekki oraz produkcja dóbr szybkozbywalnych FMCG opublikowali w lutym więcej ofert pracy niż przed rokiem – wzrost odpowiednio o 35% i 32%.

 

Kogo poszukiwali pracodawcy w lutym?

 

W lutym najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT  – liczba ofert pracy dla tych specjalistów dynamicznie wzrosła wynosząc 38% dla specjalistów IT, 36% dla ekspertów ds. obsługi klienta oraz 25% dla pracowników handlu i sprzedaży. Kolejny miesiąc z rzędu obserwuje się także wzrosty w kategorii HR/zasoby ludzkie – w lutym skok zapotrzebowania wyniósł 35%. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści z zakresu budownictwa (54% więcej ofert pracy dla tych specjalistów) oraz produkcji  (37%).

 

Województwa poszukują pracowników

 

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w lutym pracodawcy z tego województwa opublikowali 8 727 ofert (21% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu). Na kolejnych miejscach znalazły się województwo małopolskie z 4 217 ofertami oraz dolnośląskie z 4 159 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 701), wielkopolskiego (3 645) oraz łódzkiego (2 618). W lutym 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie małopolskim (40% więcej ofert niż przed rokiem), łódzkim (36%) oraz śląskim (32%).

 

Firmy średniej wielkości poszukują pracowników

 

W lutym najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające od 51 do 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 707 ofert pracy, tutaj także zaobserwowano największą dynamikę wzrostu liczby opublikowanych ofert pracy; w porównaniu rok do roku opublikowano ich więcej o 36%. Niewiele niższy wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród pozostałych przedsiębiorstw; dla największych firm wyniósł 25%, dla małych (zatrudniających od 11 do 50 osób) 28%, natomiast dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób) 13%.

 

***

 

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
49%
51%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.