Samorządy z finansowym problemem

Wyliczeń, do których dotarł DGP, dokonały władze 12 największych miast w Polsce, zrzeszone w Unii Metropolii Polskich. Samorządy najbardziej zaboli obniżenie PIT z 18 do 17 proc. – to ubytek 3,6 mld zł. W sumie cały sektor finansów publicznych ma stracić 13,3 mld zł rocznie.

 

Sama Warszawa na planowanych przez formację rządzącą zmianach w PIT straci niemal 746 mln zł w stosunku do tego, na co liczyła. Dalej są Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź i Gdańsk. Wskutek zmian w PIT, które obiecał prezes partii rządzącej, w budżetach samorządów pojawi się ponad 6 mld zł mniej – informuje Gazetaprawna.pl.


Wyliczeń, do których dotarł DGP, dokonały władze 12 największych miast w Polsce, zrzeszone w Unii Metropolii Polskich (UMP). Samorządy najbardziej zaboli obniżenie PIT z 18 do 17 proc. – to ubytek 3,6 mld zł. W sumie cały sektor finansów publicznych ma stracić 13,3 mld zł rocznie.

- Kolejne 2 mld zł ma samorządy kosztować podwojenie kwoty kosztów uzyskania przychodów (dla całego sektora to koszt 3,9 mld zł). Z kolei zwolnienie z podatku PIT osób młodych spowoduje uszczerbek w lokalnych budżetach w kwocie 1 mld zł (a dla całego sektora – 2,1 mld zł). W sumie daje to kwotę 13,3 mld zł rocznych strat dla całego sektora finansów publicznych, a w tym – 6,6 mld zł dla samych samorządów - czytamy w Gazetaprawna.pl


Portal Gazetaprawna.pl przypomina, że niemal połowa wpływów z PIT trafia do lokalnych budżetów. Wszelkie ulgi, jakie rząd wprowadza w tym podatku, automatycznie uszczuplają ich dochody.

- Samorządowcy zgodnie twierdzą, że takie straty będą miały negatywny wpływ na ich plany inwestycyjne i bieżące wydatki, np. na oświatę - czytamy dalej


Formacja rządząca odpowiada: to działanie polityczne włodarzy, a dzięki dobrej koniunkturze wpływy samorządów z PIT od 2015 r. wzrosły o prawie 18 mld zł.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Gazetaprawna.pl


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.