Silna polska gospodarka

Polska gospodarka urosła w III kw. tego roku o 4,7 proc. wobec skorygowanych 4 proc. w II kw. To najlepszy wynik od czwartego kwartału 2011 r -  informuje Businessinsider.com.pl.

 

PKB niewyrównany sezonowo w III kw. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego - podał GUS. To najlepszy wynik od 6 lat. W ujęciu kwartał do kwartału wzrost gospodarczy nad Wisłą wyniósł 1,1 proc. Podkreślmy, że na razie możemy jedynie domyślać się przyczyn przyspieszenia polskiej gospodarki. Pełne dane o PKB w III kwartale GUS poda 30 listopada – informuje portal.

- Lepszy od oczekiwań wynik PKB to najprawdopodobniej znów zasługa konsumpcji i handlu zagranicznego. Jak czytamy dalej - w czwartym kwartale PKB może spowolnić do około 4,2 proc. r/r, tyle samo oczekujemy w całym roku 2017 - napisali na TT ekonomiści Raiffeisen Polbank.

 

Tak dobry wynik cieszy analityków rynku. - Rewelacyjny wzrost PKB w III kw. - pisze na TT Tomasz Wyłuda, ekspert ING Banku Śląskiego i dodaje:

Polska w fazie boomu gospodarczego. Najlepsza inwestycją powinny być teraz akcje i surowce, najsłabszą obligacje i gotówka.

 

Przypomina portal, że najwyżej wzrost gospodarczy Polski obstawiał Goldman Sachs. Według jednego z najbardziej wpływowych banków świata, Polska miała urosnąć o 4,9 proc. Konsensus PAP zakładał wzrost na poziomie 4,5 proc. Wysoko obstawiał także mBank - 4,8 proc.

 

Wzrost PKB Polski w III kw. 2017 r. najlepszy od 2011 r. Złoty się umacnia

- Jeśli dojdzie do realizacji wyższego odczytu PKB Polski, oczekujemy umocnienia złotego. W drugą stronę kurs nie wydaje się aż tak wrażliwy - napisali przed publikacją danych o wzroście ekonomiści mBanku. Mieli rację. Złoty  umacnia się - wobec euro o 0,11 proc., wobec dolara o 0,44 proc. - czytamy w podsumowaniu. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.