Spada liczba urodzeń

Demografia w Polsce to temat polityczny ze względu na 500 plus. Fakt jest taki, że od stycznia do lipca urodziło się o 5,5 tys. dzieci mniej niż w 2017 r – informuje Businessinsider.com.pl.

 

Od stycznia do lipca 2018 r. urodziło się o 5,5 tys. dzieci mniej niż w tym samym okresie 2017 r. - Luka urodzeń jest największą do półtora roku. W ostatnich 12 miesiącach ubyło nas 13 tys. - wylicza na Twitterze Rafał Mundry, ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego. Temat demografii w Polsce jest wybitnie polityczny, gdyż nasuwa pytanie o efekty programu 500 plus. Te demograficzne są na razie bardzo trudne do zmierzenia, za to znacznie łatwiej oceniać wymiar czysto socjalny - podaje portal.

 

W najnowszym biuletynie GUS za sierpień możemy zauważyć, że od stycznia do lipca 2018 r. spadek urodzeń wobec roku poprzedniego wyniósł 5,5 tys. Do lipca tego roku urodziło się 229,7 tys. dzieci, podczas gdy rok temu było to 235,2 tys.

 

W samym lipcu wynik jest już na plus. W tym miesiącu urodziło się 36 tys. dzieci. Rok temu 35,1 tys. To, co może niepokoić najbardziej, to powiększająca się luka urodzeń.

- Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 396,5 tys. dzieci. Niestety szybciej rośnie liczba zgonów. Suma za ostatnie 12 m to 410 tys. Luka urodzeń jest największą do półtora roku. W ostatnich 12 miesiącach ubyło nas 13 tys. - wylicza na TT ekonomista Rafał Mundry.

 

Skąd ten spadek? "Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997–2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji" – informował na początku sierpnia Główny Urząd Statystyczny.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.