Sprzedamy mieszkanie bez zaświadczenia

1 stycznia 2019 r. weszło w życie prawo zmieniające użytkowanie wieczyste we własność. Prezes Krajowej Rady Notarialnej przekonuje, że notariusze mogą sporządzać umowy sprzedaży nieruchomości bez dokumentów potwierdzających przekształcenie – informuje Rp.pl

 

W piątek KRN ma przyjąć stanowisko w sprawie zasad obrotu lokalami mieszkalnymi na uwłaszczonych gruntach. To bardzo ważna informacja dla osób, które planują sprzedać takie nieruchomości - zauważa portal.


Choć do uwłaszczenia doszło z mocy prawa 1 stycznia 2019 r., zgodnie z przepisami fakt ten ma potwierdzić specjalne zaświadczenie. Na jego wydanie trzeba będzie czekać. Dotąd część rejentów nie decydowała się sporządzać aktów notarialnych bez tego dokumentu. Decyzja KRN może to zmienić. Dzięki temu nie dojdzie do zamrożenia transakcji na rynku wtórnym (co mogłoby trwać miesiącami) - czytamy w informacji.

- Kupując mieszkanie, kupuje się lokal. Prawa z nim związane - czy to udział w prawie własności, czy w prawie użytkowania wieczystego - są, szczególnie z punktu widzenia nabywców, drugorzędne - mówił "Rz" Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

 

I dodał: - Wydaje się, że nie ma uzasadnienia dla blokowania obywatelom uprawnienia do rozporządzania swoją własnością, w imię przepisu, który mówi o zaświadczeniu stwierdzającym jedynie działanie określonej ustawy" - powiedział  w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.