Start-up Days podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Nowe technologie i trendy konsumenckie, zrównoważony rozwój oraz start-upy - trwa XI Europejski Kongres Gospodarczy

 

Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu towarzyszy European Start-up Days – spotkanie młodego i innowacyjnego biznesu z przedstawicielami korporacji, w którym udział bierze ponad 2,5 tys. uczestników.

 

Zależność między nowymi technologiami a gospodarką i społeczeństwem, wyzwania i meandry cyfryzacji, robotyzacji i automatyzacji; adaptacja do zmian klimatu i zrównoważony rozwój – wartością Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) pozostaje niezmiennie otwartość na nowe, istotne dziś zjawiska. Towarzyszące kongresowi dwudniowe European Start-up Days są, jak co roku, ukłonem w stronę innowacyjności, kreatywności oraz twórczej energii młodego pokolenia.

 

Europejski Kongres Gospodarczy, obok wciąż aktualnych dla Europy tematów, takich jak polityka ochrony klimatu, bezpieczeństwo energetyczne, czy globalna konkurencyjność europejskiej gospodarki, jest miejscem dyskusji o nowych zjawiskach i trendach, którymi żyje dzisiejszy świat. W tym roku szczególnie akcentowana jest rola młodych ludzi w przekształcaniu Europy. Organizatorzy kongresu oddali im głos zarówno w kongresowych debatach, jak i podczas dedykowanych im European Start-up Days, które odywają się po raz czwarty w katowickim Spodku.

 

Uczestnicy debaty zatytułowanej „Biznes, praca, technologie – teraz przyszłość” poszukiwali odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak technologie zmieniają świat, jak powinna być zarządzana nowa firma 4.0, jakich kompetencji będzie potrzebować biznes w przyszłości.

 

Zdaniem uczestników dyskusji najlepsza jest formuła blended, czyli zmieszanie talentu ludzkiego z technologią. Sztucznej inteligencji będzie coraz więcej, jednak aspekt ludzki jest coraz ważniejszy. Organizacja ma wartość wtedy, gdy są w niej właściwi ludzie. Sztuczna inteligencja powinna wspierać i ułatwiać pracę. W dobie rozwoju również empatyczne podejście w biznesie ma coraz większe znaczenie.

 

Tymczasem bezduszność korporacyjna to nic nowego. Im większa liczba zatrudnionych pracowników, tym mniej empatii w firmie. Nie można demonizować technologii. Ludzie, podobnie jak sztuczna inteligencja, również popełniają błędy. Dzisiaj AI pełni rolę wspomagającą przy podejmowaniu decyzji HR-owych. W przyszłości być może dzięki niej osoby, które dotychczas były dyskryminowane, dostaną szansę np. na pracę dzięki algorytmowi.

 

Start-upy powinny tworzyć własną kulturę, nie wzorując się na korporacjach typu Google. Organizacje odniosą sukces, jeśli będą tworzyły własną kulturę organizacyjną, która będzie im odpowiadać. .

 

Sztuczna inteligencja może sporo namieszać w branży prawniczej, która jest bardzo konserwatywna. Nowe technologie spowodują, że będzie trzeba dostosować prawo do nowej rzeczywistości. Firma wprowadzająca rozwiązania sztucznej inteligencji nie będzie zwalniać ludzi, gdyż AI wymaga takiej samy liczby pracowników.

 

Ważnym tematem podczas tegorocznego kongresu są nowe technologie, które wymuszają transformację społeczną, wywierają coraz większy wpływ na ludzkie życie i rzeczywistość gospodarczą. Nad wpływem robotyzacji i automatyzacji na rzeczywistość gospodarczo-społeczną pochylili się uczestnicy dyskusji pt. „Roboty wśród nas. Technologie i społeczeństwo”.

 

– W Polsce powinniśmy być przygotowani na to, żeby z transformacji cyfrowej korzystać jak najszybciej – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Jak dodała, automatyzacja i robotyzacja przebudują model funkcjonowania społecznego, w tym rynek pracy. – Automatyzacja pewną część zawodów wyeliminuje, ale to nie znaczy, że w ich miejsce nie pojawią się nowe – podkreśliła minister.

 

eec2019_2_620_01

  Jadwiga Emilewicz

 

Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zastanawiał się, jak i czego uczyć w kontekście rozwoju nowych technologii. – To jest też bardzo duże wyzwanie. Podam prosty przykład. W około 20. polskich uczelniach publicznych i prywatnych jest automatyka i robotyka i wcale te kierunki nie cieszą się jakąś wielką popularnością. Trzeba by się zastanowić, dlaczego tak się dzieje – apelował.

 

W panelu pod nazwą „Globalny rynek LNG” specjalne wystąpienie miała Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Mówiła m.in. o tym, że 13 krajów europejskich w co najmniej 75 proc. uzależnionych jest od rosyjskiego gazu. –  To ogranicza suwerenność tych krajów. W ich interesie jest zmiana tej sytuacji – powiedziała ambasador. Jak jednak zauważyła, nie chodzi tylko i wyłącznie o współpracę gazową i bezpieczeństwo w tej kwestii. – Bardzo angażujemy się w nowe czystsze technologie energetyczne. Współpracujemy z innymi krajami w zakresie niskoemisyjnych rozwiązań – podkreślała ambasador. (jm)

 

Źródło, zdjęcia: Biuro Prasowe Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach www.eecpoland.eu

Tagi:
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.