Stwórz swojemu dziecku montessoriański dom!

Jest rok 1913. Do Stanów Zjednoczonych przybywa z Włoch pewna kobieta. To żadna gwiazda – jak powiedzielibyśmy w dzisiejszych czasach. Ubiera się schludnie i starannie, ale nie przykuwa uwagi strojem.

 

ceremuga_montessori_dla_kazdego_3d_583Nie piastuje wysokiego stanowiska politycznego. Ma za to lata doświadczenia w nauczaniu i edukacji. To wystarczy, by witano ją z wielką pompą. Dziennikarze nie odstępują jej na krok. „New York Tribune” nazywa ją najbardziej interesującą kobietą Europy. Ta kobieta to Maria Montessori, która w wieku 30 lat stworzyła rewolucyjną metodę edukacji najmłodszych – edukacji bez przymusu, sztywnych obowiązków, bez kar. Do Stanów Zjednoczonych dotarła, by i tam powstały kolejne szkoły oraz przedszkola jej imienia i nazwiska.

W tym samym roku przełożono książkę Marii Montessori na język polski. Moment, kiedy wydano polskie tłumaczenie dzieła Montessori, jest kluczowy, ponieważ dał początek nowej pedagogice na gruncie polskim. Na temat metody wypowiadali się szeroko i pozytywnie autorzy wielu prac – Waldemar Osterloff, Helena Radlińska, Aniela Szycówna. Zwrócono uwagę na samodzielność, jaką osiągają dzieci według nauczania Montessori i na ich wysokie wyniki w nauce. Innowacją był fakt, iż nie osiągano ich przymusem ani „wtłaczaniem” wiedzy.

Metoda Montessori pozwala skutecznie i całościowo rozwinąć potencjał dziecka. Dzięki niej dzieci rozbudzą swoją ciekawość i koncentrację. Nauczą się samodzielności, odpowiedzialności, empatii oraz współpracy w grupie. Dodatkowo, będą miały większą szansę na sukces i może kiedyś dołączą do licznego grona ludzi, którym metoda Montessori pozwoliła w pełni rozwinąć swoje możliwości.

Jednym zdaniem — Montessori dla każdego. Taki też tytuł nosi książka napisana w montessoriańskim duchu przez Małgorzatę Ceremugę. To rekomendowany przez Polski Instytut Montessori zestaw ćwiczeń dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat (młodsze mogą rozwiązywać zadania z rodzicami, a starsze — samodzielnie).

W książce znajdują się między innymi:

- zadania polegające na obserwacji świata przyrody,

- ćwiczenia sprzyjające całościowemu rozwojowi dziecka: koordynacja oko-ręka, koncentracja uwagi, rozwiązywanie problemów, empatia oraz współpraca w grupie,

- wskazówki dla rodziców i podstawowe pojęcia pedagogiki Montessori.

 

Maria Montessori (1870-1952) — była niezaprzeczalnie geniuszem i wyprzedziła swoją epokę. Stworzyła metodę, którą z powodzeniem stosuje się do dziś na wszystkich kontynentach świata. Stawiała na kreatywność i samodzielność dziecka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.