Styczeń łagodny dla rynku pracy

Według informacji GUS, w styczniu stopa bezrobocia zwiększyła się z 9,8 do 10,3 proc. Jej powrót do poziomu dwucyfrowego nie powinien jednak stanowić powodu do zmartwień.

 

Według informacji GUS, w styczniu stopa bezrobocia zwiększyła się z 9,8 do 10,3 proc. Jej powrót do poziomu dwucyfrowego nie powinien jednak stanowić powodu do zmartwień. To typowy efekt sezonowy, związany z zimowym zmniejszeniem aktywności w niektórych sektorach gospodarki. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że pod tym względem styczeń 2016 r. był najlepszym miesiącem w historii publikacji danych o bezrobociu. Tuż po szczycie boomu gospodarczego, w styczniu 2009 r., stopa bezrobocia wynosiła 10,4 proc., a w styczniu 2015 r. sięgała 11,9 proc. Przekraczającej 10 proc. stopy bezrobocia można się spodziewać jeszcze w lutym, jednak w kolejnych miesiącach powinien nastąpić powrót do korzystnej tendencji na rynku pracy, obserwowanej od dwóch lat. Ze wstępnych danych za ostatni kwartał ubiegłego roku wynika, że zwiększył się także współczynnik aktywności zawodowej, osiągając 56,5 proc., a liczba pracujących wyniosła 16 mln 276 tys. osób, a więc była wyższa o 258 tys. niż w czwartym kwartale 2014 r.


Z oceny sytuacji gospodarczej w styczniu, przedstawionej przez GUS wynika, że kontynuowane były pozytywne zjawiska w większości dziennie, jednak dynamika poprawy okazała się nieco niższa. Dotyczyło to między innymi produkcji przemysłowej, gdzie zanotowano wzrost o 1,4 proc., budowlano-montażowej, w przypadku której spadek wyniósł 8,6 proc. oraz sprzedaży detalicznej, rosnącej o 3,1 proc. Dzięki deflacji, siła nabywcza wynagrodzeń zwiększyła się o 4,7 proc.


Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER

 

O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
54%
46%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.