Sukcesja biznesu rodzinnego bez korzyści podatkowych od 2018 roku

Dzieci, które dostaną firmę od rodziców, nie rozliczą jej w podatkowych kosztach. Ustawa obowiązywać będzie od pierwszego stycznia 2018 roku – informuje Rp.pl.

 

Zła wiadomość dla firm, które planują rodzinną sukcesję. Sejm uchwalił w piątek przepis zakazujący rozliczania w podatkowych kosztach otrzymanego w spadku lub darowiźnie majątku.

– To uderzenie w firmy rodzinne. Spowoduje, że sukcesja biznesu stanie się nieopłacalna – mówił dla „Rzeczpospolirtej" prof. Adam Mariański, doradca podatkowy i adwokat w kancelarii Mariański Group.

– Załóżmy, że ojciec zainwestuje miliony w firmę i niespodziewanie umrze. Jego najbliżsi odziedziczą przedsiębiorstwo, ale nie zaliczą ani złotówki do podatkowych kosztów. Podobnie będzie przy darowiźnie firmy.

 

– Faktycznie obecne przepisy pozwalają na oszczędności podatkowe przy darowiznach – mówi Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii PBC.

– Sposób jest prosty. Przedsiębiorca rozlicza majątek (np. nieruchomość) w podatkowych kosztach swojej firmy. Potem przekazuje go w darowiźnie komuś z bliskiej rodziny. Nie ma tu ani PIT, ani podatku od darowizny. Obdarowany amortyzuje majątek i zalicza odpisy do kosztów własnej działalności. Jednocześnie może go wynająć darczyńcy – czytamy w artykule.

– Korzyści podatkowe jeszcze wzrosną, gdy zwiększy się wartość rynkowa majątku i obdarowany może naliczać większe odpisy amortyzacyjne. Jest tak zazwyczaj przy nieruchomościach czy znakach towarowych – tłumaczy w tekście Tomasz Piekielnik, dodając, że trudno mówić o optymalizacji podatkowej przy klasycznej rodzinnej sukcesji biznesu.

– To normalne, że rodzice przekazują dzieciom firmę w darowiźnie. Takie działanie nie jest z reguły motywowane względami podatkowymi. Czy fiskus uważa, że optymalizacją jest też otrzymanie przedsiębiorstwa w spadku? – pyta Tomasz Piekielnik.


Nowy przepis ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

– Będzie miał zastosowanie także do rozliczeń wcześniejszych spadków i darowizn. Oznacza to, że dzieci, które dostały firmę kilka lat temu, od nowego roku nie będą już mogły rozliczać w podatkowych kosztach otrzymanego majątku. To może położyć cały biznes – mówi Adam Mariański.


Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego w Polsce jest 828 tys. firm rodzinnych. Ponad połowa planuje sukcesję w najbliższych pięciu latach. Aż 87 proc. właścicieli firm chce przekazać je w rodzinie - podaje Rp.pl.

 

Firmy rodzinne czeka w najbliższym czasie duża zmiana pokoleniowa. Osoby, które w latach 90. założyły przedsiębiorstwa, szykują się już bowiem do przekazania ich swoim następcom. To poważne wyzwanie, sukcesja jest złożonym i długim procesem. Niestety, w Polsce wciąż nie ma rozwiązań prawnych ułatwiających przekazanie firmy rodzinie. A powinny być, ponieważ firmy rodzinne są motorem napędowym polskiej gospodarki. To one najlepiej sobie poradziły ze światowym kryzysem w 2008 r. To one są postrzegane jako bardziej wiarygodne i zdeterminowane. Należy je popierać, a nie wprowadzać podatkowe bariery – tłumaczy w podsumowaniu dr Adrianna Lewandowska,  prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca w firmie Lewandowska i Partnerzy. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
53%
47%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2017 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.