Trzy istotne zmiany w 2019 roku

W 2019 roku w życie wejdą spore zmiany, jeśli chodzi o prawa pracowników - w tym dotyczące emerytur, płacy minimalnej i rozliczeń podatkowych. Warto już dziś się nimi zainteresować, by w styczniu nie być zaskoczonym – podaje Businessinsider.com.pl.

 

Prawdopodobnie największą zmianą systemową - choć niekoniecznie najbardziej odczuwalną dla pracowników - jest nowy system emerytalny. Poza tym jednak planowane są podwyżki płacy minimalnej oraz ważne zmiany w składaniu PIT - i na wszystkie warto się przygotować – czytamy w informacji.


Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych.   W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę – wyjaśnia portal.


Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK - pracownika - może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika mogłaby wynosić 8 proc. – czytamy dalej.


Pieniądze zgromadzone w PPK będą prywatną własnością uczestników. W systemie uczestniczyć będą solidarnie trzy strony: pracownik, pracodawca i państwo. Jeżeli pracownik zdecyduje się odkładać co najmniej 2 proc. swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie 4 proc.), to drugie tyle otrzyma jako dopłatę od pracodawcy i państwa – podano w informacji.

 

Pracownicy będą mieli możliwość wystąpienia z PPK w dowolnym momencie lub pozyskania części zebranych funduszy np. w przypadku poważnej choroby, lub na cele mieszkaniowe.

 

  • Do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat.

 

  • Z PPK można zrezygnować w dowolnym momencie.

 

  • Osoby zarabiające poniżej pensji minimalnej będą wpłacać 0,5 proc. pensji zamiast 2 proc., bez utraty dopłat po stronie pracodawcy i państwa.

 

  • Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.

 

 

Pieniądze te miałyby być potem inwestowane przez specjalnie powołane do tego instytucje, które powstaną w ramach Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń oraz Powszechnych Towarzystw Emerytalnych.

 

Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniające co najmniej 20 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe podmioty będą musiały stosować ustawę od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowiązuje też podmioty należące do sektora finansów publicznych.

 

W październiku 2018 r. ostro o PPK wypowiedzieli się: członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Żyrzyński oraz ekonomiści z fundacji GRAPE.


Według nich reforma emerytalna PiS "nie rozwiązuje najważniejszego problemu przyszłych emerytów, bo nie pomaga odpowiedzieć na pytanie, jak rozłożyć oszczędności, by na pewno starczyło nam na życie do ostatnich dni (tzw. anuitet)"  - napisano w informacji.


Płaca minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2019  7,1 proc. - z 2100 zł brutto na 2250 zł brutto.


Jednocześnie resort pracy chce, by od stycznia obowiązywała istotna zmiana w płacy minimalnej, która ma nie uwzględniać już tzw. dodatku stażowego, który naliczany jest za wysługę lat i wypłacany po przepracowaniu określonego okresu. Instytucje państwowe wypłacają dodatek stażowy obowiązkowo, ale już przedsiębiorcy prywatni - nie, zależy to od polityki danej firmy. Dlatego minister pracy chce, by dodatek stażowy był naliczany poza pensją minimalną – wyjaśnia portal.


To będzie rewolucja w rozliczaniu podatku PIT. Prezydent podpisał nowelizację ustawy, dzięki której obowiązek wypełnienia rozliczeń spadnie na Krajową Administrację Skarbową. To ten urząd od 1 stycznia 2019 roku zajmie się wypełnianiem zeznań podatkowych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. W skrócie: pracownicy nie będą musieli już borykać się z wypełnianiem PIT-ów – informuje Businessinsider.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Businessinsider.com.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.