Twierdza Kłodzko. Wyjątkowa i coraz bardziej popularna atrakcja turystyczna Dolnego Śląska

Atrakcyjność i popularność ziemi kłodzkiej wśród turystów znajduje odzwierciedlenie w badaniach GUS (2017), mierzących atrakcyjność turystyczną WAT poszczególnych powiatów w Polsce. Uplasowały one powiat kłodzki na 8 pozycji w zestawieniu powiatów w Polsce oraz na 1 pozycji wśród powiatów Dolnego Śląska.

 

Twierdza Kłodzko, gwarantująca spektakularny widok na panoramę gór, poza swoim położeniem przyciąga rzesze turystów niekwestionowaną wartością kulturową. Wraz z innymi fortecami fryderycjańskimi stanowi ona ogniwo jednej z nielicznych w Europie i jedynej na obszarze Polski wielkiej, XVIII-wiecznej europejskiej linii obronnej. Kompleks Twierdzy Kłodzko (o łącznej pow. ok. 50 ha) obejmuje fort Owcza Góra, Przedmieście Ząbkowickie oraz udostępnioną do zwiedzania Twierdzę Główną, a wyjątkowe atrybuty kłodzkiej fortecy czynią z niej unikatowy zabytek europejskiej architektury militarnej, w której swoje piętno odcisnęli uznani fortyfikatorzy XVII- i XVIII-wiecznej Europy, stosujący rozwiązania rozmaitych szkół fortyfikacyjnych. Cennym elementem Twierdzy Głównej jest liczący ok. 7 km system austriackich i pruskich korytarzy kontrminowych, będący jedynym w Polsce obiektem o tej skali i jedynym udostępnionym dla turystyki. Ponadto mury Twierdzy Kłodzko współtworzą relikty istniejących tu uprzednio zamków, w tym średniowiecznego, w którym Bolesław Krzywousty podpisał z Sobiesławem I pokój kończący wojny polsko-czeskie. Tu historia przemawia na każdym kroku, a zaczyna się od najwcześniejszego grodu, którym władał Sławnik – ojciec św. Wojciecha.


twierdza_kodzko_2_8_m.solska_1012

Foto: M. Sokolska - Twierdza Kłodzko

 

Monumentalna skala fortyfikacji i mnogość zastosowanych rozwiązań, atrakcyjność i wartość historyczna Twierdzy Kłodzko przyciągają rokrocznie tysiące zwiedzających: frekwencja w 2017 r. wyniosła ponad 150 tys. osób, a początek tegorocznego sezonu przyniósł wzrost o 10 proc. Standardowe zwiedzanie obiektu obejmuje dwie trasy: korytarze kontrminowe oraz część naziemną fortecy. Turyści są oprowadzani przez profesjonalnych przewodników Twierdzy Kłodzko, którzy w kostiumie historycznym prezentują niepowtarzalną wartość kłodzkiego założenia militarnego oraz jego historię w kontekście burzliwych dziejów Europy. Wraz z bieżącym sezonem, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, umożliwiono indywidualne zwiedzanie naziemnej części Twierdzy. Realizowana strategia udostępniania obiektu odwołuje się do współczesnych trendów w turystyce, a zwłaszcza do modelu 3xE (education, entertainment, exiting). Zgodnie z nim grupom szkolnym oferuje się opartą na systemie LARP lekcję historyczną pt. Gra o fort, a w sezonie wysokim, inaugurowanym Majówką z 47 Pruskim Regimentem Piechoty, realizowany jest spektakl typu światło-dźwięk Nocne zwiedzanie Twierdzy.

 

Potencjał Twierdzy Kłodzko skutkuje jej popularnością również na polu eksploatacji pozaturystycznej, obejmującej takie wydarzenia jak Oktober Festung i bieg Pokonaj Twierdzę, których popularność zadecydowała o ich wpisaniu do kalendarza imprez cyklicznych, obok realizowanych od lat staraniem kłodzkiego Regimentu i cieszących się niesłabnącą popularnością Dni Twierdzy Kłodzko. Jednocześnie dla amatorów nietuzinkowego zwiedzania obiektu w tym sezonie uruchomiona zostanie oferta nocnego zwiedzania korytarzy kontrminowych.


twierdza_kodzko_chodniki_1_600

Foto: Twierdza Kłodzko - chodnik

 

Przyjęty model obsługi turystów, łączący konwencjonalny sposób udostępniania obiektu z ofertą 3xE, stanowi realizację strategii „zrównoważonej adaptacji”, czyli optymalnego udostępniania zabytku przy jednoczesnym wypełnianiu misji jego ochrony. W tym duchu wykonywana jest dodatkowa atrakcja turystyczna – ścieżka wokół Twierdzy: zaczynająca się od dawnego ogrodu komendanta Twierdzy u podnóża południowego stoku, biegnie wzdłuż jej wschodnich murów, przechodzi na teren fortecy i przez potajnik wiedzie do kazamat kojca, gdzie umieszczona zostanie ekspozycja z mappingiem, ilustrująca pierwotne przeznaczenie kojca podczas oblężeń Twierdzy. Równolegle trwają przygotowania do budowy platformy widokowej na południowo-wschodnim narożniku korony Donżonu, gwarantującej spektakularny widok na Kotlinę Kłodzką, ale przede wszystkim na lwią część kłodzkiej fortyfikacji, co skutecznie przełoży się na zrozumienie i docenienie tego założenia obronnego.

 

Dopełnieniem oferty turystycznej w obrębie kompleksu Twierdzy Kłodzko będzie zachowująca forteczny klimat baza noclegowa o zróżnicowanym standardzie, zdolna obsłużyć licznych turystów. Takim potencjałem dysponują fort pomocniczy Owcza Góra oraz magazynowce na dawnym Przedmieściu Ząbkowickim, a realizacja tych założeń to plan na kolejne lata.

 

Joanna Stoklasek-Michalak,

Dyrektor Twierdzy Kłodzko

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
81%
19%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.