Ukraińcy zostaną czy wyjadą z Polski?

Jeśli rząd pilnie nie zmieni procedur legalnego zatrudnienia pracowników z zagranicy, przegramy z Czechami i Niemcami wyścig o tanie ręce do pracy ze wschodu - alarmują przedsiębiorcy. Zdaniem  Rp.pl Ukraińcy pracujący w Polsce mogą wyjechać na Zachód.

 

Z informacji portalu Rp.pl wynika, że na zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca na Śląsku i Pomorzu czekać trzeba do kilkunastu miesięcy. Niekiedy postępowanie trwa ponad 18 miesięcy, w związku z czym cudzoziemiec jako pracownik tymczasowy, oczekując na zezwolenie po tym czasie musi wrócić do domu.


Ukraińcy zdobyli sympatię Polaków. Spotykamy ich głównie w sklepach i na budowie. Ze względu na wydłużony czas oczekiwania trudne jest zaplanowanie inwestycji, w których potrzebne są ręce do pracy.


Portal podkreślił, że niepotrzebna jest zmiana przepisów. Jednak w urzędach wojewódzkich należy jedynie zatrudnić dodatkowe osoby do rozpatrywania wniosków. Dla porównania w 2017 roku urzędy wojewódzkie wydały 235 tys. zezwoleń na pracę. Już rok później było ich już prawie 329 tys. "Podstawową przyczyną tego stanu jest brak rąk do pracy w urzędach i zła organizacja ich działań". 


Zdaniem specjalistów nadmierna biurokracja zniechęca zarówno pracodawców, jak i pracowników z Europy Wschodniej. Do pracy w Polsce przyjechało ponad milion cudzoziemców. Czekanie na wizę i zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce potrafi trwać nawet kilkanaście miesięcy. Trudno zaplanować wtedy inwestycje, w których potrzebne są ręce do pracy. Tymczasem rozpatrzenie wniosku o zezwolenie, zgodnie z przepisami, powinno trwać 30 dni, a jedynie w szczególnie trudnych przypadkach ten termin można wydłużyć - czytamy w informacji.

 

Kraje zachodnie już zmieniły przepisy, a co może się stać, jeżeli rząd nie przyspieszy procedur.  

- Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy jedynym krajem w naszym regionie, w którym potrzebni są pracownicy ze wschodu, szczególnie z Ukrainy. Zarówno Czesi, jak i Niemcy wdrożyli u siebie nowe przepisy, które mają zapewnić przedsiębiorcom działającym w tych krajach ułatwienia w sprowadzaniu pracowników z zagranicy - wskazywał Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, cytowany przez portal Rp.pl.

 

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w ubiegłym tego roku największy wzrost liczby zezwoleń na pobyt dotyczył przede wszystkim obywateli Ukrainy (o 33,9 tys., do 179 tys. osób), Białorusi (o 4,7 tys., do 20 tys. osób), Indii (o 1,9 tys., do 8,8 tys. osób), Gruzji (o 1,3 tys., do 2,9 tys. osób) i Wietnamu (o 0,7 tys. do 12,4 tys. osób) – przytacza Rp.pl.   (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.