W kwietniu Polacy odpuścili zakupy

Kwietniowa dynamika sprzedaży detalicznej, wynosząca 4,6 proc. okazała się o połowę niższa niż miesiąc wcześniej i zdecydowanie słabsza niż oczekiwane przez ekonomistów 8,1 proc. To osłabienie zakupowego zapału nie powinno dziwić, z dwóch powodów. Po pierwsze, w marcu wzrost sprzedaży był wyjątkowo silny. Po drugie, w kwietniu aż cztery niedziele obejmował zakaz handlu. Kwietniowy wynik raczej nie jest sygnałem trwałej zmiany tendencji. W pierwszych czterech miesiącach roku sprzedaż detaliczna była o 6,9 proc. niż w tym samym okresie 2017 r.

 

Utrzymująca się wysoka dynamika sprzedaży detalicznej wskazuje na wciąż silny pozytywny wpływ konsumpcji na tempo wzrostu PKB. Wbrew obawom o osłabienie tego czynnika napędzającego polską gospodarkę, na razie nie widać sygnałów zadyszki konsumentów. Kwietniowe osłabienie ma najprawdopodobniej jednorazowy charakter. Ich aktywności zakupowej sprzyja rosnąca pewność zatrudnienia, wynikająca z sytuacji na rynku pracy, wysokie tempo wzrostu średniego wynagrodzenia oraz wydłużająca się perspektywa pozostawania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, a tym samym atrakcyjnego oprocentowania kredytów, także konsumpcyjnych.


Na „efekt wolnej niedzieli” wskazywał kwietniowy spadek sprzedaży o 1,9 proc. w jednostkach klasyfikowanych przez GUS jako „pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach”, obejmujących sklepy wielkopowierzchniowe. Sięgający aż 10,4 proc. spadek sprzedaży żywności i napojów można tłumaczyć wcześniejszymi zakupami świątecznymi, których dokonywano w ostatnich dniach marca (w marcu sprzedaż żywności wzrosła o 13,8 proc.). Nadal konsumenci intensywnie odświeżali zawartość szaf, o czym świadczy 18 proc. wzrost sprzedaży odzieży i obuwia. Wrócił osłabiony w marcu popyt na samochody, których sprzedaż zwiększyła się o 11,7 proc. O 10,2 proc. wzrosła sprzedaż paliw, na co złożyły się wzmożone podróże, ale także wzrost cen na stacjach benzynowych.


Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER

 

 

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
55%
45%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.