Czterodniowy tydzień pracy daje dobre wyniki

Czterodniowy tydzień pracy daje dobre wyniki

Trwające 18 miesięcy badania nad czterodniowym tygodniem pracy dostarczyły argumentów zwolennikom takiego rozwiązania. To pierwsza analiza długoterminowe skutki nowego systemu pracy – poinformował serwis Money.pl

Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat skróconego tygodnia pracy do czterech dni. Zwolennicy i przeciwnicy tego pomysłu przerzucają się argumentami za i przeciw nowemu podejściu do pracy. Nadszedł czas na twarde dane – czytamy w informacji.

Raport grupy non-profit 4 Day Week Global, będącej największą tego rodzaju organizacją i pierwszą, która zbadała długoterminowe skutki czterodniowego tygodnia pracy, wykazał, że im dłużej ludzie pracowali w czterodniowym tygodniyu pracy, tym krótsze stawały się ich tygodnie pracy bez spadku wydajności i produktywności. Pracownicy mogli skrócić swój tydzień pracy o 5 godzin – poinformował portal fortune.com - podano.

Z badania wynika, że pracownicy mogą wykonać tyle samo w ciągu 33-godzinnego tygodnia pracy, co w ciągu 38 godzin – czytamy dalej.

Do tej pory większość badań koncentrowała się na krótkoterminowych skutkach krótszego tygodnia pracy - stwierdzono.

Jak podał portal, organizacja 4 Day Week Global przebadała pracowników w Styanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Badania trwały 1,5 roku. Z raportu wynika, że po zaledwie sześciu miesiącach pracy w czterodniowym tygodniu pracownicy odczuwali mniejsze wypalenie, poprawił się ich zdrowie i ogólne zadowolenie z pracy - napisano.

Pracownicy otrzymali płatny dzień wolny w tygodniu, zachowując jednakowe obciążenie pracą, aby sprawdzić, czy mogą wykonać tyle samo, pracując bardziej efektywnie a, badanie potwierdziło, że mogą – napisał fortune.com

Co więcej, w przeciwieństwie do poprzednich badań tego typu, raport podkreślił również, że pracownicy byli w stanie w tym czasie skrócić swój średni czas pracy o około cztery godziny, do 34 godzin tygodniowo. Wynikało to z faktu, że pracownicy eliminowali nieefektywności, na które pozwalał dłuższy tydzień pracy – przytaczono konkluzje raportu fortune.com (jmk)

Foto: Linkedin //
Źródło: Money.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.