Czy inne sklepy też będą skracać godziny otwarcia?

Czy inne sklepy też będą skracać godziny otwarcia?

Duńska sieć handlowa ma skrócić godziny otwarcia kilkudziesięciu swoich sklepów w Polsce, licząc na to, że pozwoli to obniżyć rachunki. Wcześniej na podobne rozwiązanie zdecydowała się jedna z niemieckich sieci – podał serwis wiadomoscihandlowe.pl

Zmienione godziny otwarcia kilkudziesięciu sklepów sieci mają obowiązywać od listopada — informuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Przedstawicielka sieci wyjaśnia portalowi, że w zależności od lokalizacji placówki mogą być zamykane wcześniej lub otwierane później.

Zmiany, przynajmniej na razie, dotkną tylko części sklepów. Cała sieć po przejęciu lokalizacji po brytyjskiej sieci ma ich w sumie ok. 650 – czytamy dalej.

Będzie to pierwsza duża sieć w Polsce, która zdecydowała się na taki ruch, ale nie pierwsza w Europie. Jak już informowano w Business Insider Polska, koszty energii skłoniły wcześniej popularnej sieć dyskontów do skrócenia godzin otwarcia swoich sklepów w Niemczech. Zmiany tam też wejdą w życie od listopada – przypomniał serwis.

Zamiast do godz. 21 czy 22, sklepy sieci w Niemczech mają być od listopada otwarte do godz. 20. Tak będzie m.in. w Hamburgu, Berlinie czy Hanowerze — donosi portal Deutsche Welle.

O tym, że sklepy będą szukać sposobów na oszczędzanie w sezonie jesienno-zimowym, mówiono od miesięcy. "W obecnych, bardzo trudnych warunkach makroekonomicznych istnieje realne ryzyko, że z powodu wysokich cen energii właściciele sklepów mogą zmniejszać liczbę lodówek. To może mieć wpływ na pełną dostępność produktów w punktach sprzedaży w najlepszej dla piwa temperaturze" – mówiła we wrześniu serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej.

Problemy dotykają także np. galerii handlowych. Tam również trwa szukanie oszczędności - napisano.

— Przykładowe rozwiązania to m.in. zmiana temperatury w pasażach i sklepach, ograniczanie i czasowe wyłączanie oświetlenia elewacji, reklam, parkingów czy korytarzy technicznych. W okresach świątecznych możliwe jest ograniczenie dodatkowego wystroju obiektów, zwłaszcza o jego najbardziej energochłonne elementy — mówił cytowany przez "Rzeczpospolitą" Krzysztof Poznański, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, która przygotowała dla sklepów specjalny poradnik energetyczny.

Firmy informują, że często rachunki za energię wzrosły u nich o kilkaset procent. Sejm uchwalił wprawdzie ustawę zamrażającą ceny energii w 2023 roku na poziomie nie wyższym niż 785 zł za 1 MWh i dotyczy ona przedsiębiorców, ale skorzystają z tego małe i średnie firmy – wyjaśnił serwis.

Sieci sklepów spożywczych nie będzie obowiązywała obniżona stawka. Na razie niektórzy ratują się jeszcze wcześniej zawartymi kontraktami, ale nie ma wątpliwości, że prędzej czy później odczują podwyżki - podano w informacji.

Przypomniano, że sklepy spożywcze znacznie wydłużyły godziny otwarcia podczas pandemii COVID-19, ale później nie wprowadzały już drastycznych zmian, aby skrócić czas pracy. Dyskonty Netto zamykają się przeważnie o godzinie 22:00, ale niektóre sklepy duńskiej sieci otwarte są nawet do godz. 23:00.

Podobnie pracują sklepy niemieckiej sieci, ale część dyskontów w Polsce, należących do właściciela portugalskiego otwarta jest nawet do godziny 23:30. W Niemczech na razie inne sieci sklepów nie zdecydowały się pójść drogą Aldiego. Czy w Polsce nastąpi taka sama sytuacja, że aby powalczyć o klienta, detaliści będą bali się podjąć radykalne decyzje? – zapytał w podsumowaniu serwis Wiadomoscihandlowe.pl (jmk)

Foto: Ding.pl
Źródło: / Wiadomoscihandlowe.pl / Businessinsider.com.pl / Rzeczpospolita / dw.com/pl  /

 

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.