Konsekwencje wczorajszej decyzji RPP

Konsekwencje wczorajszej decyzji RPP

Stopy procentowe NBP spadną aż o 75 punktów bazowych. "To oczywiście dobra informacja dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych, bo oznacza spadek wysokości rat" - wskazał Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Kredytobiorcy zobaczą obniżki miesięcznych rat w różnych terminach, w zależności od tego, kiedy wypada aktualizacja oprocentowania ich kredytu.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Uchwała w tej sprawie wejdzie w życie w czwartek. W efekcie, stopa referencyjna pójdzie w dół z 6,75 proc. do 6,00 proc. Większość ekonomistów największych banków w Polsce spodziewała się cięcia stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia, ale w mniejszej skali - o 25 punktów bazowych.

Stopy procentowe w Polsce
Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 7 września. Poziom stóp procentowych po środowej decyzji:
• stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej;
• stopa lombardowa 6,50 proc. w skali rocznej;
• stopa depozytowa 5,50 proc. w skali rocznej;
• stopa redyskontowa weksli 6,05 proc. w skali rocznej;
• stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej.

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15 – podał serwis.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP ma się odbyć w dniach 3-4 października – czytamy w informacji.

"Rada Polityki Pieniężnej nie czeka na spadek inflacji poniżej 10 proc. r/r, ale szok leży w skali obniżki. Stopa referencyjna NBP zostaje ścięta z 6,75 do 6,0 proc. Złoty ostro traci. EURPLN wystrzelił z 4,51 do 4,55" - zwrócił uwagę we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter) Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych w cinkciarz.pl.

Jacek Rzeźniczek, analityk stooq.pl napisał o "potężnym osłabieniu złotego" po decyzji RPP. "Na razie mamy potężne osłabienie złotego, które nie wiadomo czemu ma służyć. Kurs EUR/PLN szybuje do poziomu 4,55 łamiąc z hukiem techniczny opór na poziomie 4,50" - wskazał.

"RPP przecenia złotego. O to im chodziło??? Przecież to zwiększy inflację..." - napisał ekonomista Piotr Kuczyński – wskazano w treści.

Na wczorajszej Giełdzie Papierów Wartościowych również zagościły spadki, głównie na spółkach energetycznych, ale tutaj prawdopodobna przyczyna tkwi w spóźniającej się ustawie o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przed wyborami.

Konrad Ryczko, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, zwrócił uwagę we wpisie w serwisie X (dawniej Twitter), że powodem spadków są pojawiające informacje o tym, że nie uda się zakończyć prac nad ustawą o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przed wyborami – napisano.

Obniżka stóp procentowych NBP stała się trofeum wyborczym rządu Zjednoczonej Prawicy. Każdemu, kto zachodzi w głowę, czy przy tak wysokiej inflacji musiało dojść do obniżki stóp, wypada zacytować klasyka: widocznie musiało, skoro doszło – podał serwis Newsweek.pl.

Grunt pod obniżkę stóp przygotowywał od kilku miesięcy prezes NBP Adam Glapiński, zapewniając, że inflacja spada i będzie dalej spadać. Politycy Zjednoczonej Prawicy i ekonomiści związani z władzą przekonywali, że to byłby wskazany ruch, a niektórzy, że wręcz niezbędny, bo koniunktura gospodarcza jest słaba, a tańszy kredyt jej może pomoże.

Wartości WIBOR - u będą kształtowały się następująco:
WIBOR ON 6,52% (0,2500)?
WIBOR TN 6,79% (-0,0400)?
WIBOR SW 6,76% (-0,0200)?
WIBOR 1M 6,76% (0,0200)
WIBOR 3M 6,60% (-0,0200)
WIBOR 6M 6,40% (-0,0300)
WIBOR 1R 6,38% (-0,0200)
(jmk)

Foto: FxMag // freepik.com
Źródło: /TVN24.pl / Newsweek.pl / Rp.pl / Bankier.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.