Nowy rok szkolny z nowymi przepisami

Rok_szkolny_2021_2022.jpg

Ważne zmiany dotyczą ósmoklasistów i maturzystów. Egzamin ósmoklasisty w 2022 r. zostanie przeprowadzony w maju, czyli miesiąc później niż zazwyczaj. Matura znów przeprowadzona zostanie jedynie w części pisemnej – podał serwis Businessinsider.com.pl powołując się na portal Gazetaprawna.pl

1 września to zazwyczaj czas wielu nowelizacji przepisów oświatowych. Nowy duży pakiet regulacji zacznie obowiązywać wraz z początkiem roku szkolnego. Niektóre zmiany są jednak nadal na etapie projektów. Jak podaje gazetaprawna.pl, mowa o rozporządzeniu dotyczącym nauczania indywidualnego oraz programu "Aktywna tablica".

Minister edukacji  przedstawił priorytety polityki oświatowej. Chodzi o kwestię nadzoru pedagogicznego, którego głównym zadaniem jest poprawa jakości nauczania w szkole.
 
Jak wyjaśnił serwis gazetaprawna.pl, nadzór pedagogiczny to proces planowany, w którym istotną rolę odgrywa minister edukacji i nauki, ustalając podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa. Podstawą do tego działania jest art. 60 ust. 3 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Ponieważ przepis ten nie jest delegacją ustawową w zakresie kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w formie rozporządzenia, minister zwykle ustala je w formie zwykłego pisma.

Jakie są priorytety wskazane przez ministra edukacji w zakresie realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022? Zgodnie z komunikatem ministerstwa istotne jest:
•    Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawczo-profilaktycznego.
•    Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.
•    Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych.
•    Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.
•    Wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności – rozwój umiejętności zawodowych w edukacji formalnej i pozaformalnej, w tym uczeniu się dorosłych.
•    Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Jak informuje serwis -  egzamin ósmoklasisty w roku 2022 zostanie przeprowadzony w maju, a zatem o miesiąc później niż ma to miejsce zazwyczaj.

Z kolei matura, tak jak w 2021 r., przeprowadzona zostanie jedynie w części pisemnej. Absolwenci, inaczej niż w ubiegłym roku, zobowiązani będą do przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiot dodatkowego na poziomie rozszerzonym - czytamy w informacji.

Serwis  gazetaprawna.pl pisze, że rozwiązania te wynikają z rozporządzeń ministra edukacji i nauki z 17 sierpnia 2021 r. w sprawie:
•    czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem, zwalczaniem COVID-19
•    szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zmiany w zakresie nauczania indywidualnego oraz program "Aktywna tablica" wciąż są na etapie projektów. Pierwszy z programów zakładać ma przedłużenie na kolejny rok szkolny możliwości prowadzenia zajęć indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania bez konieczności bezpośredniego kontaktu dziecka lub ucznia z nauczycielem.

W programie "Aktywna tablica" chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 – wskazano dalej w informacji.  (jmk)

Foto: Prawo.pl

Źródło: / Gazetaprawna.pl / Businessinsider.com.pl /

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.