Nowy standard telewizji od marca

Nowy standard telewizji od marca

Już w marcu 2022 roku rozpocznie się zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Część telewizorów na rynku jest do tego dostosowana, inne będą potrzebowały podłączenia specjalnego dekodera. W internecie pojawia się wiele ofert, ale warto wcześniej wszystko dokładnie sprawdzić – ostrzega serwis Gazetaprawna.pl

Dla części gospodarstw domowych – tych, które odbierają wyłącznie bezpłatną naziemną telewizję cyfrową (nie korzystają z telewizji kablowej lub satelitarnej), zmiana standardu będzie się wiązać z koniecznością wymiany telewizora na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego telewizora w dekoder naziemnej  telewizji cyfrowej. Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej – czytamy w informacji.

Nowy standard oznacza techniczne zmiany dotyczące transmisji sygnału. Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H). Problem w tym, że wiele odbiorników telewizyjnych, dostępnych obecnie w sprzedaży, jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, a jednak mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji, czyli AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści – wyjaśnia serwis.

Istnieje kilka sposobów, aby przekonać się, czy nasz telewizor odbiera nowy standard nadawania. Przede wszystkim można to prześledzić w instrukcji obsługi, gdzie powinna się pojawić informacja o obsługiwanych kodekach. Dodatkowo informacje te można sprawdzić m.in. na stronach producentów telewizorów. Można też skorzystać z wyszukiwarki na stronie telewizjanaziemna.pl/, czyli specjalnej stronie przygotowanej przez TVP do informowania na temat możliwości i zagadnień technicznych nowego standardu – wyjaśnia dalej serwis.

Najprostszym sposobem będzie uruchomienie automatycznego strojenia kanałów. Nadawcy telewizyjni uruchomili bowiem już szereg kanałów testowych DVBT-2/HEVC, w zależności od nadajnika i nadawcy numery tych kanałów się różnią. Jeśli nasz telewizor nie wyszukał tych kanałów testowych, prawdopodobnie nie obsługuje on nowego standardu. Ostatecznie wszyscy  użytkownicy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce przekonają się o możliwościach swojego telewizora wraz z wyłączeniem nadawania w starym standardzie. Pozostanie wtedy kwestia, co dalej z problemem zrobić, aby odbiór sygnału TV był dostępny.

Jeśli nie posiadasz telewizora a chcesz dokonać zakupu, lub planujesz wymianę, pamiętaj, aby był on zgodny ze standardem DVBT-2 HEVC – radzi serwis.

W 2020 roku weszło w życie obowiązkowe, wynikające z ustawy wsparcie dla DVB-T2/HEVC, dlatego najnowsze telewizory, które znajdziesz na rynku, obsługują nowy standard. Także większość telewizorów z lata 2018-2020 powinno być z takim standardem zgodne. Jednak przed zakupem telewizora w sieci lub w sklepie stacjonarnym warto się upewnić, pytając zarówno sprzedawców jak i sprawdzając parametry i specyfikację techniczną na stronie producenta – czytamy dalej.

Może jednak okazać się, że już posiadasz telewizor, ale jest on niezgodny ze standardem DVB-T2 HEVC. Uwaga, może to oznaczać, że posiadasz albo telewizor analogowy z dekoderem cyfrowym zgodnym ze standardem DVBT MPEG 4, albo telewizor zgodny ze standardem DVB-T2 MPEG 4. Ostatecznie może to być telewizor spoza naszego rynku, który ma zainstalowane różnego rodzaju blokady systemowe. W takim przypadku musisz dokonać zakupu tunera zgodnego ze standardem DVBT-2 HEVC. Ceny tego typu urządzeń nie powinny przekraczać 100 złotych. Zanim jednak kupisz dekoder, sprawdź wszystkie ustawienia telewizora, aby mieć pewność, że rzeczywiście nie obsługuje on nowego standardu – wyjaśnia dalej serwis Gazetaprawna.pl   

Jak podaje serwis w Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:
Etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie.
Etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
Etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
Etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.  (jmk)

Foto: Telepolis
Źródło: Gazetaprawna.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.