Paszport covidowy w planach

Passport_covid.jpg

UE chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Ułatwiłby podróże, ale i korzystanie z kin czy stadionów – informuje serwis Rp.pl

Serwis Rp.pl powołał się na rozmowę z urzędnikiem Kancelarii Premiera, z której wynika, że rząd jest przygotowany organizacyjnie na szybkie wprowadzenie „paszportu kovidowego” , jednak uzależnia decyzję od możliwości innych krajów Unii Europejskiej – czytamy w informacji

Kraje UE chcą wprowadzić „paszport covidowy" (Zielone Zaświadczenia Cyfrowe) dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze podróżowanie osób zdrowych. Na szybkim stworzeniu takiego dokumentu zależy przede wszystkim tym krajom, w których turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki. To głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Bułgaria czy Turcja – wyjaśnia portal.

Z „paszportem covidowym" są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki – podano w informacji.

Zaszczepieni Izraelczycy mogą już korzystać bez ograniczeń z hoteli, obiektów sportowych, czy brać udział w uroczystościach rodzinnych, takich jak wesela.

Już teraz Polska stosuje te same wymogi dla wjeżdżających do naszego kraju – by nie zostać objętym dziesięciodniową kwarantanną, trzeba być ozdrowieńcem, być zaszczepionym podwójną dawką przeciw Covid-19 lub mieć negatywny wynik testu – napisano w tekście.

Jednak kraje Unii stosują różne obostrzenia na granicach, poza tym nie ma ujednoliconych procedur. W darknecie można kupić sfałszowany wynik lub informację o szczepieniu – zaświadczenie z kodem QR z podpisem cyfrowym to wykluczy – tłumaczy serwis Rp.pl.

Premier RP pytany, kiedy będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że „rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień. „Nie ma jeszcze w Europie, w całej UE takiej sytuacji, że zaszczepić się może każdy, kto chce" – powiedział szef rządu.

Dyskusje na temat szczegółów od wielu miesięcy toczą się na forum grupy roboczej Rady UE – pisze serwis Rp.pl. Główne zasady są już znane – certyfikat będą dostawać osoby, które przechorowały Covid-19, są zaszczepione podwójną dawką szczepionki lub mają negatywny wynik testu. Nie będą one m.in. musiały odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie.

Jak napisano dalej w informacji - paszport będzie miał formę cyfrową, UE stworzy jednolitą infrastrukturę, a poszczególne państwa zdecydują, jakie dane o swoich obywatelach będą udostępniać.

Ministerstwo Zdrowia informuje nas, że „Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych".

W styczniu w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej" aż 47,5 proc. respondentów popierało ich wprowadzenie, stanowcze „nie" takiemu rozwiązaniu mówił co czwarty ankietowany. Dziś zadaliśmy te same pytania. Za (raczej i zdecydowanie „tak") jest 44,4 proc. ankietowanych przez IBRiS, przeciw – 39,2 proc. – podano podsumowaniu (jmk)

Źródło: Rp.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.