Wchodzi program leczenia otyłości

KOS_BAR.jpg

Pilotażowy program w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej zostanie uruchomiony w przyszłym tygodniu - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Podstawowym kryterium ma być waga pacjenta – wyjaśnia serwis Radiozet.pl

Otyłość to nie defekt kosmetyczny, a poważna choroba, która w dużej mierze dotyczy dorosłych, a coraz częściej także dzieci. Lekarze przypominają: otyłość to choroba cywilizacyjna, śmiertelna, która skraca życie o około dziesięć lat. Wychodząc naprzeciw problemowi, Ministerstwo Zdrowia uruchamia pilotażowy program kompleksowego leczenia otyłości olbrzymiej w Polsce – informuje serwis Radiozet.pl

Program leczenia otyłości w Polsce KOS-BAR realizowany będzie w Polanicy-Zdrój. Ma mieć charakter kompleksowy. "Gwarantuje opiekę nad pacjentem, która będzie trwała rok, a nawet więcej. Wszystko zaczyna się od wizyty kwalifikacyjnej, podczas której lekarz zmierzy podstawowe parametry. Potem zaczyna się proces przygotowania do operacji i trwa on od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie pacjent musi podjąć wysiłek ograniczenie w stosowanej diety, pewnej aktywności fizycznej, która musi stać się nawykiem. Wychodzenie z otyłości to nie jest kwestia jednorazowej operacji, tylko zmiany nawyków żywieniowych, kultury fizycznej" - powiedział szef resortu zdrowia. Dodał, że po operacji planowany jest czas rehabilitacji, która ma mieć charakter aktywizowania pacjenta, ale zostanie mu zaoferowane wsparcie psychologiczne – czytamy w informacji.

Podstawowym kryterium kwalifikacji do programu KOS-BAR będzie waga pacjenta. "Kryterium kwalifikacji będzie wskaźnik BMI. Jeśli będzie większy niż 40, to taka osoba będzie automatycznie kwalifikowana do programu" - oświadczył minister zdrowia.

Niedzielski zaznaczył, że "program oferuje także rozwiązania dla osób, które są w kategorii otyłości trochę mniejszej". "Jeśli wskaźnik dla nich będzie wynosił 35, ale te osoby będą miały bezpośrednie powiązanie otyłości z innym problemem, z wielochorobowością, to one również będą kwalifikowane do programu" - zapowiedział.

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w ramach pilotażu opieką zostanie objętych ok. 3 tys. pacjentów. Pilotaż KOS-BAR, w zależności liczby pacjentów włączonych do programu, będzie kosztował ok. 71 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z tzw. opłaty cukrowej, która zgodnie z przepisami jest przeznaczona na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia pacjentów z nadwagą i otyłością – czytamy w podsumowaniu. (jmk)

Źródło: Radiozet.pl

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.