Wskaźnik PMI dla Polski spada

Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 47,6 pkt w grudniu 2018 r., poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Najnowszy wynik był najniższym od kwietnia 2013 roku, podkreślił Markit.

 

"W grudniu wskaźnik PMI spadł z listopadowego poziomu 49,5 do 47,6, sygnalizując pogłębiające się pogorszenie koniunktury polskiego sektora przemysłowego. Najnowszy wynik był najniższym od kwietnia 2013 roku. Odczyty Wskaźników Wielkości Produkcji oraz Liczby Nowych Zamówień spowodowały spadek głównego wskaźnika o 1,9 punktu. Zatrudnienie i zapasy środków produkcji pozostały na zbliżonym poziomie do poprzedniego miesiąca" - czytamy w komunikacie.

 

Według najnowszych danych PMI, w grudniu liczba nowych zamówień spadła trzeci raz w ciągu ostatnich czterech miesięcy i tempo tego spowolnienia było najsilniejsze od czerwca 2009 roku.

"Liczba nowych zamówień eksportowych spadła piąty miesiąc z rzędu, czego powodem był zgłaszany przez firmy mniejszy popyt na rynkach europejskich (głównie niemieckim). Podobnie jak w przypadku całkowitej liczby nowych zamówień, produkcja spadła w grudniu w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku" - czytamy dalej.

 

W grudniu tempo inflacji kosztów produkcji pozostało silne w kontekście 20-letniej historii badań, lecz zwolniło od listopada do najniższego od 17 miesięcy, wskazano także.

 

"Według ostatnich w tym roku wyników badań PMI, grudzień był wyjątkowo ciężkim miesiącem dla polskiego sektora przemysłowego. W listopadzie zaczął się on kurczyć, a w grudniu kryzys się pogłębił, co odzwierciedliło się w najniższym od 68 miesięcy odczycie Wskaźnika PMI (47,6). Stabilny poziom zatrudnienia złagodził wpływ najszybszego od połowy 2009 spadku wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień na najnowszy wynik. Słabszy popyt płynący z rynków UE - szczególnie z Niemiec - był szeroko omawianym tematem w ostatnich miesiącach. W grudniu Wskaźnik Zamówień Eksportowych spadł piąty raz z rzędu. Mimo że w ostatnim miesiącu 2018 prognozy odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji uległy poprawie, dane dotyczące liczby nowych zamówień oraz zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend spadkowy zostanie utrzymany"  - skomentował w podsumowaniu dyrektor IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie. (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Money.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.