Wskocz w ramy obrazu i poznaj historie polskich królowych!

Jest 13 października 1384 roku. Na kamiennym bruku wawelskiego dziedzińca słychać odgłos kroków. But, który robi tyle hałasu, został wykonany z delikatnej skórki, wyszyty złotą nicią, misternie dopasowany do noszącej go stopy. Należy nie do kogo innego, jak do króla Polski – Jadwigi Andegaweńskiej.

 

kaszuba-debska_poczet_krolowych_polskich_585Przed Jadwigą rysuje się ślub z litewskim księciem Władysławem Jagiełłą, a wraz z nim unia dwóch krajów, która przetrwa aż cztery stulecia! Jednak wyobrażenie życia pełnego blichtru, sznurów pereł oraz pięknych sukni i baśniowy książę na białym koniu nie mają wiele wspólnego z prawdziwą herstorią.

 

poczet_krolowych_polskich_akcept-71_864Jadwidze oraz innym królowym wkładano korony na skronie, ale o wiele większy ciężar kładziono na ich barkach. Był to ciężar związany z koniecznością podejmowania politycznych decyzji i zapewnienia spokoju i szczęścia mieszkańcom swojego kraju.

„Poczet królowych Polskich” to historia opowiedziana na nowo – z perspektywy możnych w… sukniach. Anna Kaszuba- Dębska odcięła się od szarawych portretów autorstwa Jana Matejki, który w swoim „Poczcie królów i książąt polskich” uwzględnił jedynie cztery kobiety. Dzięki Autorce możemy poznać myśli królowych, odkryć ich najskrytsze pragnienia, poczuć się jak one.

 

poczet_krolowych_polskich_akcept-117_864Tych kilkadziesiąt opowieści to dowód na to, że historia nie napisała się sama – utworzyli ją ludzie, i to nie tylko władcy, ale również ich królowe i córki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Oceń artykuł:
zobacz ranking »
51%
49%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.