Współodpowiedzialni za miejsce - relacja z IV Ostrowskiego Forum Rozwoju

Współodpowiedzialni za miejsce

Relacja z IV Ostrowskiego Forum Rozwoju

 

 

25-26 września w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się doroczne Ostrowskie Forum Rozwoju. Spotkanie gospodarcze samorządu, biznesu, instytucji i organizacji różnych sektorów, w tym roku zostało rozszerzone o Forum Młodzieżowe, podczas którego podjęta została tematyka perspektyw rozwoju osobistego oraz oferta Ostrowi jako miasta dobrego na przyszłość.

 

 a62a0183_a_1000_01

Jerzy Bauer, Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej

 

Zainicjowane przed czterema laty Ostrowskie Forum Rozwoju skupia się na wykorzystywaniu potencjału lokalizacyjnego miasta i jego dogodnego skomunikowania. Dyskusja dotyczy poszczególnych działań i obszarów, związanych z ofertą inwestycyjną, kierunkami rozwoju społeczno-gospodarczego miasta, jego rewitalizacji i atrakcyjności dla biznesu i mieszkańców.

 

W tym roku wątkiem przewodnim była współodpowiedzialność za miasto, w którym się żyje, pracuje, inwestuje i którym się zarządza, w każdym aspekcie zrównoważonego rozwoju. Odnosi się to zatem zarówno do mieszkańców, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, jak i władz samorządowych i innych instytucji. Szczególna rola w tym zakresie także młodzieży Ostrowi Mazowieckiej, stąd też drugi dzień tegorocznego Forum skierowany został do niej. Celem spotkania było wskazanie czynników motywujących młodzież do pracy oraz inspirowanie do działania i rozwoju od najmłodszych lat.

 

a62a0329_a_1000_01

 

Pierwszy dzień Forum rozpoczął się od wystąpień gości specjalnych – Lechosława Chaleckiego ze Szkoły Inspiracji, trenera biznesu oraz dra inż. arch. Marka Zagroby z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, członka Stowarzyszenia Architektów Polskich. Panowie odnosili się do takich kwestii, jak współodpowiedzialność za miasto i kooperacja wszystkich grup społecznych i samorządu, który powinien przyjmować rolę naturalnego lidera realizacji kluczowych przedsięwzięć i inicjatyw. M. Zagroba podkreślał także ważną funkcję, jaką pełni przestrzeń wspólna miasta, która powinna być systematycznie uatrakcyjniania, rewitalizowana i oddawana na cele integracji mieszkańców.

 

a62a0814_a_1000


Kluczowym punktem pierwszego dnia Forum był panel dyskusyjny z udziałem Jerzego Bauera, Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej, Macieja Formanowicza, Prezesa Fabryk Mebli „FORTE” S.A. – największego przedsiębiorstwa i pracodawcy w mieście i regionie, Bartosza Kublika, Prezesa Banku Spółdzielczego w Ostrowi – najstarszej instytucji bankowej w mieście i jednej z najstarszych w Polsce (w tym roku 120-lecie), Marcina Maliszewskiego, współwłaściciela spółki Green Electricity, zajmującej się m.in. wynajem miejskich skuterów elektrycznych, które od tego roku dostępne są również na terenie powiatu ostrowskiego, a która wpisuje się w bardzo nośne obecnie hasła, jak zrównoważony transport miejski, sharing economy i elektormobilność oraz przedstawiciela trzeciego sektora – Pawła Skarpetowskiego, Prezesa Akademii Piłkarskiej w Ostrowi Mazowieckiej, która jako organizacja pozarządowa silnie stawia na współpracę ze społecznością, samorządem, przedsiębiorcami i innymi organizacjami.

 

a62a0626_a_1000


Definiując współodpowiedzialność za miejsce w odniesieniu do reprezentowanych przez siebie podmiotów paneliści zgodnie zwrócili uwagę na swoją odpowiedzialność pozabiznesową, a także konieczność nieustannej kooperacji wszystkich sektorów, zwracając jednocześnie uwagę na rosnącą rolę oddolnych inicjatyw społecznych, wynikających z zaspokojenia bezpośrednich potrzeb i zaangażowania się mieszkańców w ich realizację. Przykładem tego typu działań może być udział mieszańców w budżecie obywatelskim.   

 

Tegoroczne Forum było pierwszym, na którym rozmawiano nie tylko o tym, co miasto i przedsiębiorcy mogą zaoferować mieszkańcom, ale też o zaangażowaniu lokalnej społeczności we współdecydowaniu o swoim miejscu zamieszkania i o sposobach na zwiększanie tego zaangażowania.

 

Jacek Majewski

 

Organizatorem IV Ostrowskiego Forum Rozwoju było Miasto Ostrów Mazowiecka,
a współorganizatorami Fabryki Mebli „FORTE” S.A. oraz Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.

Forum Biznesu było partnerem merytorycznym i patronem medialnym wydarzenia.

 

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
52%
48%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.