Współpraca – recepta na udany startup


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstało, by budować mosty między światem nauki i biznesu. Dziś NCBR postawiło przed sobą także inne, nie mniej ważne, zadanie, jakim jest budowanie relacji między środowiskami innowatorów i inwestorów.

O wsparciu startupów i potrzebie zmobilizowania rynku kapitałowego do finansowania innowacji mówi zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Aleksander Nawrat.    

 


W jaki sposób NCBR wspiera startupy?


Prof. Aleksander Nawrat: Mamy kilka instrumentów dedykowanych młodym firmom. Przede wszystkim program BRIdge Alfa, w ramach którego wraz z inwestorami prywatnymi współtworzymy wehikuły, które wspierają projekty na etapie proof of concept oraz w fazach preseed i seed. Właśnie zakończyliśmy proces podpisywania umów z 44 zespołami inwestycyjnymi, wybranymi w ramach konkursu przeprowadzonego we wrześniu i październiku 2017 roku. „Alfy” są więc otwarte na nowe projekty, to idealny moment, aby twórcy startupów mogli je przekonać do swoich rozwiązań. Warto pamiętać, że jako agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCBR stawia na projekty, które realizują prace badawczo-rozwojowe. Tym bardziej cieszy nas fakt, że coraz więcej startupów chce tworzyć produkty w oparciu o wiedzę i doświadczenie naukowców. Według danych raportu fundacji Startup Poland ponad 60 proc. z nich współpracuje z uczelniami, a niemal 30 proc. ma własne centrum B+R.


Komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań, które powstają w zaciszu laboratorium jest dużym wyzwaniem. W Polsce nie brakuje dobrze rokujących pomysłów, lecz nawet jeżeli zostaną one pozytywnie zweryfikowane przez rynek, często brakuje doświadczenia czy środków na dalsze skalowanie tych projektów.


Taki moment w życiu firmy nazywamy Doliną Śmierci. NCBR przygotowało rozwiązanie, które ma przeprowadzać przedsiębiorców przez ten etap. Kontynuując politykę łączenia środków publicznych ze środkami i doświadczeniem inwestorów prywatnych, wraz z PFR Venture i BGK TFI uruchomiliśmy Fundusz Funduszy – NCBR CVC. Tym razem do współdziałania zaprosiliśmy korporacje – efektem będą duże pieniądze na inwestycje, duże doświadczenie ze strony profesjonalnych zespołów managerskich, ale też duże oczekiwania względem projektów, które mogą otrzymać wsparcie. Alokacja ze środków NCBR na działalność CVC wynosi 100 mln EUR - czyli ok. 440 mln zł, co stanowi 50 proc. środków na kapitalizację całego przedsięwzięcia.  


Produkt, rynek, czy zespół - co z perspektywy funduszu inwestycyjnego jest więc kluczowym kryterium wyboru projektu?

 
Udany koncept biznesowy to zespół naczyń połączonych, trudno więc mówić o czynnikach mniej lub bardziej istotnych. Te mogą jedynie wynikać z preferencji i strategii inwestycyjnej danego funduszu czy prywatnego anioła biznesu. Paradoksalnie receptą na udany startup jest umiejętność krytycznej weryfikacji danego pomysłu. To duże wyzwanie zwłaszcza dla jego twórców, którzy z reguły nie potrafią odpuszczać, nawet jeżeli dane rozwiązanie ewidentnie się nie sprawdza. Dlatego NCBR nie tylko wspiera same startupy, ale także przykłada dużą wagę do rozwijania profesjonalnych zespołów zarządzających. Przykładem może być nasza współpraca z TDJ S.A. i Pitango Venture Partners 2004 Ltd w ramach naszego funduszu TDJ Pitango Ventures. Dzięki międzynarodowej współpracy jesteśmy w stanie uczyć się od najlepszych i wykorzystywać ich wiedzę do wzmacniania wizerunku Polski jako hubu innowacji dla całej Europy Środkowo-Wschodniej.


Aby stać się takim hubem potrzebujemy jednak konkretnych specjalizacji. W których dziedzinach polskie startupy są szczególnie „mocne” i czy to właśnie te branże przyciągają dziś inwestorów?

 
Obserwując rynek innowacji w Polsce oraz rozmawiając z przedstawicielami instytucji publicznych i przedsiębiorcami można zauważyć, że najciekawsze pomysły rodzą się na pograniczu różnych branż. To projekty interdyscyplinarne, które sięgają po wiedzę z różnych dziedzin. Dobrym przykładem jest np. SDS OPTIC – przedsięwzięcie finansowane m.in. przez INNOventure w ramach BRIdge Alfa. Firma opracowuje i tworzy innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem biochemii, inżynierii i technologii światłowodowych, które mogą być stosowane w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Silnym trendem, w którym notujemy polskie sukcesy, są rozwiązania AI. Nad wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji pracują inni nasi grantobiorcy: firma Virtual Power Plant rozwija inteligentny system automatyki budynków biurowych, a Emplocity przygotowało chatbota, który znacznie ułatwia prowadzenie procesu rekrutacji. Kluczowa jest więc nie sama branża, ale raczej to w jaki sposób dany startup zaspokaja potrzeby nie tylko swoich potencjalnych klientów, ale też szeroko rozumiane oczekiwania społeczne. Swego rodzaju fenomenem jest tu Simpact – pierwszy w Polsce fundusz VC oparty na idei Impact Investing. Wykorzystując środki pochodzące od NCBR, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Fundusz Współpracy i Akademii Leona Koźmińskiego wspierają projekty technologiczne, które oprócz celów biznesowych generują również zysk społeczny i środowiskowy.  Mam nadzieję, że z czasem takich funduszy zacznie w Polsce przybywać.  

 

Rozmawiała Zuzanna Pawełczyk

Tagi: Polska,Świat
Oceń artykuł:
zobacz ranking »
50%
50%
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2019 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.