Wynagrodzenia rosną coraz mocniej

Według danych GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w marcu 4577,9 zł, było więc o prawie 273 zł wyższe niż miesiąc wcześniej i o 226,45 zł wyższe niż w marcu ubiegłego roku.

 

Wzrost w porównaniu do marca 2016 r. wyniósł 5,2 proc. i była to dynamika najwyższa od czerwca ubiegłego roku. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 4,2 proc. Tak znaczne przyspieszenie to efekt sytuacji na rynku pracy, charakteryzującej się niedoborami pracowników, które w części sektorów i zawodów zaczynają firmom przysparzać kłopotów, mogąc hamować nie tylko ich plany rozwojowe, ale negatywnie wpływać na bieżącą działalność. To zjawisko może ulec pogłębieniu pod koniec roku, w wyniku obniżenia wieku emerytalnego. Być może wówczas będziemy świadkami jeszcze większego przyspieszenia wzrostu płac. Wzrost wynagrodzeń może tworzyć coraz większą presję inflacyjną. Choć na razie trudno spodziewać się, by miała ona osiągnąć poważniejszą skalę, to jednak będzie ona prawdopodobnie widoczna w kolejnych miesiącach.


Tymczasem nieco słabsza niż poprzednio była dynamika zatrudnienia. W marcu zwiększyło się ono o 4,5 proc., osiągając poziom 5 982 tys. osób. To o prawie 255 tys. więcej niż przed rokiem, jednak w porównaniu do lutego wzrost wyniósł tylko 5,7 tys. pracowników. Miesięczny przyrost zatrudnionych był najniższy od maja ubiegłego roku (jeśli nie liczyć niewielkiego spadku z sierpnia 2016 r.). Firmy uzupełniły już wcześniej część braków, zatrudniając w lutym 16 tys. osób.


Marcowe dane potwierdzają dotychczasowe korzystne tendencje na rynku pracy, choć trzeba pamiętać, że dotyczą one jedynie przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników. W mniejszych firmach bardziej odczuwalne mogą być skutki podwyższenia płacy minimalnej, a tym samym skłonność do zatrudniania nowych pracowników może być ograniczona.


Roman Przasnyski
Główny Analityk GERDA BROKER

 

 

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

 

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Korzystanie z witryny forumbiznesu.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.