Wynagrodzenie notarialne przy najmie wyższe

Notariusze znaleźli sposób, by zwiększyć wynagrodzenie za sporządzane oświadczenia przy najmie okazjonalnym i instytucjonalnym. Chcą mnożyć stawkę 13,43 zł przez metr kwadratowy mieszkania – informuje Rp.pl.

 

Jeśli więc ktoś zechce wynająć np. mieszkanie o powierzchni 50 mkw. i pójdzie do notariusza po oświadczenie, zapłaci za nie 671,50 zł. – czytamy w informacji.

– To kwoty z kosmosu. Nieliczni się zdecydują na wizytę u notariusza, a już na pewno nie zrobi tego żadna osoba z małej miejscowości – oburza się Leszek Hardek, pośrednik i doradca Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnego czynszu normowanego oraz maksymalnej wysokości comiesięcznej raty za cenę mieszkania i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej mieszkania na wynajem - czytamy w informacji.


Zmiany w przepisach spowodowały, że od 11 września zaczęły się problemy z zawieraniem umów najmu okazjonalnego i instytucjonalnego. Nie ma bowiem pewności, jakie wynagrodzenie ma pobierać notariusz – czytamy dalej.

– Zgodnie z projektem rozporządzenia wynagrodzenie notariusza za sporządzenie oświadczenia najemcy o poddaniu się dobrowolnej egzekucji wyniesie tyle, ile stawka czynszu normowanego bez opcji za 1 mkw. mieszkania na wynajem dla Warszawy, czyli 13,43 zł – tłumaczy Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa.


Jak czytamy w Rp.pl, Krajowa Rada Notarialna apeluje do ministra, by jak najszybciej zakończył prace nad projektem.

– Chcemy, by rozporządzenie jak najszybciej weszło w życie. Luka w przepisach sprawia, że notariusze nie wiedzą, jak liczyć wynagrodzenie – przyznaje Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.


Ciekawe wnioski wynikają jednak z uzasadnienia uchwały KRN zawierającego stanowisko do projektu rozporządzenia. Wynika z niego, że wynagrodzenie notariusza ma być iloczynem stawki maksymalnej wynagrodzenia (tj. 13, 43 zł) i powierzchni mieszkania - podaje portal.


Przeciwko takiej interpretacji protestują pośrednicy - wskazuje Rp.pl.

– Do 11 września przy najmie okazjonalnym wynagrodzenie notariusza wynosiło ok. 260 zł. Dla wielu osób zawierających roczne umowy było to za dużo i wycofywały się z najmu – twierdzi Leszek Hardek.


Teraz może być jeszcze gorzej - stwierdzono w artykule.

– Uzasadnienie uchwały KRN mówi o niekorzystnym sposobie wyliczenia wynagrodzenia. Obawiam się więc, że notariusze będą się do niej stosowali – tłumaczył Hardek.


Wiceminister Żuchowski jednak uspokaja. Twierdzi, że na razie to tylko opina KRN – czytamy w podsumowaniu.

– Projekt jest na etapie konsultacji publicznych, rozważamy, czy podnieść wynagrodzenie notariuszom za potwierdzenie oświadczenia, tak by było to więcej niż 13,43 zł – mówi wiceminister. I dodaje, iż przepisy projektu nic nie mówią, że stawkę 13,43 zł powinno się jeszcze przemnożyć przez powierzchnię mieszkania.  (jmk)

 

Źródło i czytaj więcej: Rp.pl

Oceń artykuł:
zobacz ranking »
48%
52%
Autor
Zaloguj się i komentuj pod swoim nickiem, jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
Treść
Obrazek
Podaj kod
 
Copyright © ForumBiznesu.pl 2012-2018 - Design & Engine - portale internetowe - FineCMS.pl
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.